Очерталата се през последните години тенденция Китай да се превръща във водеща риболовна сила в световния океан продължава. Наскоро властите в Поднебесната империя се похвалиха с някои впечатляващи цифри, показващи за какви мащаби в риболовната и рибодобивната индустрия става дума. През изминалата година са усвоени 64 милиона тона морски продукти, а общата сума на стокооборота нахвърля 32 милиарда долара.
Малки и големи риболовни кораби под китайски флаг кръстосват из всички океани по света и пълнят трюмове с риба. Не всички от тях спазват наложените международни норми и често се случва някои страни, особено на Африканския континент, да се жалват от наглостта на китайците, за които правила и разпоредби не важат. Но така или иначе, макар и за сметка на лични облаги, всички те работят и за общата кауза страната им да е хегемон в риболова по света.
Китай изнася риба и рибни продукти в десетки страни по света, но същевременно не загърбва и собствения си пазар. Потребителските способности на населението растат и те вече не се свеждат до купуване на най-евтината и достъпна риба. Очертаващата се средна класа предпочита някои рибни деликатеси, които в миналото не са се радвали на голям интерес на вътрешния пазар.
С бурни темпове се развиват и аквакултурите. Страната има необятни водни ресурси, към които екологичната политика се промени рязко и вече се въведе строг контрол към всякакви потенциални замърсители. Властите стимулират отглеждането на риба под всякакви форми, стига производството да е осъвременено и съобразено с наложените екологични критерии.
Впрочем, завишеното изискване по отношение на санитарните и хигиенни норми до известна степен притесни рибовъди от по-малки стопанства, понеже се наложи да модернизират производството си, но в крайна сметка всички трябва да се съобразяват с новата визия на тази индустрия.
Ивайло ДИМИТРОВ