Тенденцията на драстично намаляване на водния обем в най-голямото сладководно езеро в Китай взема застрашителни размери и все повече притеснява властите и местното население. Езерото Поянг се е простирало в миналото на повече от 4500 кв км, а в днешни дни площта му не може да покрие и 2000 кв км. Обширни територии по бреговете му приличат на пустиня, някогашното дъно сега е напукана от сушата земя. И най-лошото е, че няма изгледи пресъхването да бъде спряно.
От началото на тази година властите забраниха риболова в прилежащите реки, а от началото на следващата година рибарите ще трябва да забравят и за самото езеро. Рибните ресурси са дотолкова изчерпани, че тази мярка беше наложителна. Предвижда се 10-годишен мораториум, за да се даде шанс за възстановяване на рибното население. Само че засега не е ясно как да се спре спадането на водата, след като затоплянето на климата и все по-застрашителното засушаване в региона не вещаят нищо добро.
Хората обаче виждат и друга основателна причина за тревожното състояние на Поянг, освен климатичните промени. Построеният огромен язовир „Трите клисури“, на 350 км нагоре по течението на река Яндзъ, задържа несметни количества вода. От там се захранват големи електроцентрали, водата се ползва за промишлени и битови нужди и почти не достига до езерото Поянг. Гордостта на китайското енергийно строителство обаче е сред основните причини за пресъхването на Поянг.