Хайнанският гибон е най- редкият и застрашен гибон, примат и бозайник на земята. Той обитава единствено остров Хайнан в Китай, където са останали само 30 представители на вида. Всички те се намират в една от горите на острова.
Гибоните са известни с това, че прекарват почти цялото си време между клоните на дървета и не обичат да стоят на земята. Това е и причината хайнанският гибон да е толкова силно застрашен.
През 1950 г. броят на представителите на вида е бил около 2000. До 70-те години обаче, заради обезлесяване и незаконен лов, се стига до ситуация, в която остават само 11 хайнански гибона.
„Когато започнах работа в резервата през 2003 г., тук имаше 13 гибона, които бяха разделени на две семейства. От тогава има значително подобрение по отношение на тези примати. През 2011 г. и 2015 г. се сформираха още две семейства, а днес броят на приматите е 30“, коментира пред BBC д-р Чан Боско, който е част от научния екип в резервата.
През 2015 г. обаче тайфунът Рамасун удря остров Хайнан и предизвиква големи свлачища в гората, в която живеят гибоните, разделяйки нея и обитателите й на две части. Явление, което може сериозно да застраши оцеляването на вида.
Това провокира учени, заедно с местната власт, да започнат амбициозен проект за поставяне на въжени мостове над пострадалата част от гората, за да могат тези примати да се придвижват.
Няколко години по-късно въжетата са поставени и вършат своята работа.
Новината бе потвърдена в края на миналата седмица в научния журнал „Scientific reports”.
Въпреки че на приматите им отнема 176 дни, за да започнат да използват връзката, те вече го правят редовно. Благодарение на въжетата гибоните могат да се придвижват от двете страни на пропастта, а разделените групи вече осъществяват контакт една с друга.
Проектът „Орли над границите“ обедини наши и турски природозащитници
Това дава надежда на учените, че видът може да продължи възстановяването си и положителната тенденция от последните 15 години. Също така е обнадеждаващо, че тази практика може да се използва и на други места по света, където има подобни проблеми.
„През 2020 г. вече имаме пето семейство хайнански гибони, а популацията им вече наброява 30. Това показва, че видът се възстановява и трябва да имаме надежда. Въженият мост също има сериозна роля за завръщането на вида“ добави д-р Боско.