Малко лого НЛРС-СЛРБ
Търсене
Close this search box.
НЛРС "Съюз на ловците и риболовците в България"
Търсене
Close this search box.

Китай – Въжен мост спасява най- застрашените примати

примати

Хайнанският гибон е най- редкият и застрашен гибон, примат и бозайник на земята. Той обитава единствено ос­тров Хайнан в Китай, където са останали само 30 предста­вители на вида. Всички те се намират в една от горите на острова.

Гибоните са известни с това, че прекарват почти цялото си време между клоните на дър­вета и не обичат да стоят на земята. Това е и причината хайнанският гибон да е толкова силно застрашен.

През 1950 г. броят на пред­ставителите на вида е бил около 2000. До 70-те години обаче, заради обезлесяване и незаконен лов, се стига до си­туация, в която остават само 11 хайнански гибона.

„Когато започнах работа в резервата през 2003 г., тук имаше 13 гибона, които бяха разделени на две семейства. От тогава има значително по­добрение по отношение на тези примати. През 2011 г. и 2015 г. се сформираха още две семей­ства, а днес броят на примати­те е 30“, коментира пред BBC д-р Чан Боско, който е част от научния екип в резервата.

През 2015 г. обаче тайфунът Рамасун удря остров Хайнан и предизвиква големи свла­чища в гората, в която живеят гибоните, разделяйки нея и обитателите й на две части. Явление, което може сериозно да застраши оцеляването на вида.

Това провокира учени, за­едно с местната власт, да за­почнат амбициозен проект за поставяне на въжени мостове над пострадалата част от гора­та, за да могат  тези примати да се придвижват.

Няколко години по-късно въ­жетата са поставени и вършат своята работа.

Новината бе потвърдена в края на миналата седмица в научния журнал „Scientific reports”.

Въпреки че на приматите им отнема 176 дни, за да започнат да използват връзката, те вече го правят редовно. Благодаре­ние на въжетата гибоните мо­гат да се придвижват от двете страни на пропастта, а разде­лените групи вече осъществя­ват контакт една с друга.

Проектът „Орли над границите“ обедини наши и турски природозащитници

Това дава надежда на уче­ните, че видът може да про­дължи възстановяването си и положителната тенденция от последните 15 години. Също така е обнадеждаващо, че тази практика може да се използва и на други места по света, къ­дето има подобни проблеми.

„През 2020 г. вече имаме пето семейство хайнански ги­бони, а популацията им вече наброява 30. Това показва, че видът се възстановява и тряб­ва да имаме надежда. Въже­ният мост също има сериозна роля за завръщането на вида“ добави д-р Боско.

Посетете нашата Фейсбук страница 

РЕКЛАМА

Facebook
Twitter
LinkedIn

Сходни публикации

Реклама

Реклама

ЛОГО - СЛРБ