Търсене
Close this search box.
НЛРС "Съюз на ловците и риболовците в България" 140 години организирано ловно движение
Търсене
Close this search box.

Комисията по ловно стопанство към УС на НЛРС-СЛРБ: Нужни са допълнителни разяснения и указания относно разселването на дивеча

комисията разселването

Информация за постъпилите до момента заявки за пролетно и лятно разселване на фермено произведен дребен и едър дивеч, приемане на финансов план за 2024 г. на Националната програма за разселване на НЛРС-СЛРБ в частта ѝ, финансирана със средства по чл. 65а, ал 4 от ППЗЛОД, както и актуални сведения за нови изисквания на Европейската комисия, свързани с лова на гургулица по Централния и Източен миграционен път на вида, бяха основните точки в дневния ред на редовното заседание на Комисията по ловно стопанство към УС на НЛРС-СЛРБ, проведено на 23 април в Дома на ловеца в столицата.

На заседанието присъстваха и членовете на Управителния съвет на НЛРС-СЛРБ Виктор Вучков, Алеко Динев и Иван Василев, част от новосъздадена помощна комисия, чиято задача е да съдейства комуникационно при разясняване на различни неясноти относно заявките за разселване, изграждането на съоръжения за временна адаптация на дивеч за разселването и други въпроси, отправяни от сдруженията и техните членове.

комисията разселването

Както е известно, тази година заявките за разселване, подавани от сдруженията са два вида. Единият от тях са заявления за осигуряване на дивеч със средствата по чл. 65б, ал.4 от ППЗЛОД (30 % вноска за стопанисване), като те могат да включват само дивеч – птици, зайци или едър дивеч. До момента са заявени 61 000 птици, 1300 заека и 224 елен лопатара, обобщи текущите данни експертът в ресор „Програми и проекти“ Ива Петрова.

Вторият вид заявки са заявленията за закупуване на дивеч от страна на сдруженията, към които сдруженията получават съответно допълнително количество птици или съфинансиране на част от стойността на разселени зайци и едър дивеч след тяхното разселване, което се финансира със средства по чл.65а, ал.4 от ППЗЛОД (21% от използваните разрешителни за лов). Към този вид  спадат още заявленията за транспортни разходи и заявленията за материали за изграждане на съоръжения.

До момента по този финансов инструмент сдруженията са подали заявки за купуване на 42 000 птици, 716 заека и 82 елен лопатара. 20 сдружения са заявили финансиране на разходи за материали с обща индикативна стойност на съоръженията 348 000 лв. 26 сдружения са подали заявления за транспортни разходи с обща стойност 32 000 лв.

Подадените до момента заявки за фермено произведен дивеч са както към утвърдени, така и нови производители, между които ДЛС Мазалат, ДЛС Тунджа ДЛС Тракия, Хуберт 2010 ЕООД, БГ Комерс 21 ЕООД.

„Към момента обаче, още не е изготвен, или поне до нас не е стигнал регистърът, който очакваме от Изпълнителна агенция по горите за съотносимостта на тези ферми с изискванията на  двете наредби, касаещи ферменото производство. Преди да сключим договорите, ще изчакаме този регистър“, уточни Ива Петрова.

комисията разселването

Председателят на УС на НЛРС-СЛРБ инж. Васил Василев подчерта, че за да няма упреци от страна на ловци, че биват „задължавани“ да купуват дивеч от определени производители, а не от тези, от които те искат, е необходимо ИАГ, съвместно с ветеринарните власти, да извърши проверки на всички производители – и стари, и нови – и, в качеството си на Контролен орган, да установи имат ли те правото да развиват тази дейност съгласно действащата нормативна уредба.

„В противен случай ние излизаме лошите, защото искаме от ловците повече, отколкото искат овластените контролни органи, а това не бива да бъде така – каза Василев.

След оживена дискусия, насочена към различни аспекти от предизвикателствата, свързани с разселване на дивеча, Комисията премина към т. 2 от дневния си ред – приемане на финансов план за 2024 г. за изпълнение на „Националната програма за устойчиво развитие на дивечовите запаси чрез разселване“ в частта, финансирана със средства по чл 65а, ал 4 от ППЗЛОД (21% от използваните разрешителните за лов)

Членовете на комисията гласуваха единодушно за запазване на финансовите параметри, по които програмата функционираше и през миналата година, вместо умерено намаляване на параметрите, което бе предложено във втория вариант на финансов план. Така допълнителното количество птици и през 2024-та година остава 125% за малките възрастови групи и 75% за големите; съфинансирането на стойността на разселени зайци и едър дивеч е в размер на 40%, съфинансирането на стойността на материали за съоръжения – 50%, а на транспортни разходи за доставка на дивеч – 100%.

Експертът по „Национални и европейски политики и законодателство в сферата на лова“ към Националната организация Стилиян Герасков запозна комисията с нови рестрикции, заявени като изискване от Европейската комисия по отношение на лова на гургулица по Източния и Централния (към който спада България) миграционен път на вида. ЕК настоява за мораториум върху лова на гургулица в гореспоменатите части с аргумент, че популационният тренд на гургулицата вече е намаляващ, независимо от рестрикциите, въведени през последните три години, докато по Западния миграционен път, където бе наложен мораториум на лова, популационният тренд нараства.

Дали българските ловци ще се разделят окончателно с гургулицата като ловен вид за дълъг период от време или ще могат да ловуват с допълнителни рестрикции още един сезон, е тема, чието развитие медиите на НЛРС-СЛРБ ще продължат да следят.  

Христина СИМЕОНОВА

Посетете нашата Фейсбук страница

РЕКЛАМА

Facebook
Twitter
LinkedIn

Сходни публикации

Реклама

ЛОГО - СЛРБ