Френска неправителствена организация алармира за драстично увеличаване на битовите отпадъци по Лазурния бряг, който се почиства редовно от активисти на организацията. Пандемията от COVID-19 принуди хората да вкарат в ежедневието си нетипични за досегашния живот аксесоари като предпазни маски, опаковки от дезинфектанти, ръкавици. Всичко това се прибавя към обичайните пластмасови чашки, чинийки, бутилки и картината става още по-нелицеприятна.
Като се има предвид, че френските здравни служби поръчаха за задоволяване нуждите на населението 2 милиарда предпазни маски, може да се предвидят последствията от безконтролното им изхвърляне. Впрочем, това се вижда и при други прилежащи страни и е ясно, че Средиземно море ще става все по-замърсено със специфичните битови отпадъци, влезли във всекидневна употреба по време на пандемията.
Но това море е само малка част от глобалния проблем на замърсяването на световните водни ресурси, предизвикано от всякаква човешка дейност. По изчисления на специалисти, всяка година в Световния океан попадат около 13 милиона тона пластмасови отпадъци. Представяте ли си каква грандиозна цифра е това! Следващият основен замърсител на Световния океан са изоставените или потънали морски съоръжения – над 600 хиляди тона отпадъци от подобен тип се разграждат и отделят вредни съединения. Следват гумените отпадъци. В отделна графа пък трябва да поставим химическото замърсяване, което не се измерва с такива обеми, но пък нанася огромни щети, особено на животинския свят. В тази графа влизат производствените дейности и свързани с тях разливи, както и промишлени аварии или нерегламентирано изхвърлени отработени масла и горива.
Правят се някакви опити за почистване, но тази дейност е трудоемка, нерентабилна и засега човечеството не може да се справи с проблема, който само си създава. В същото време пластмасите оказват все по-негативно влияние върху живота на рибите и всякакви морски обитатели.