Първите две кучета, в които бил диагностициран коронавирус – померански шпиц и немска овчарка – с голяма вероятност са се заразили от своите стопани. И в двете животни била открита вирусна РНК и антитела към SARS-CoV-2; освен това в организма на едното от кучетата циркулирал жив вирус.
Анализ на вирусните генетични последователности в кучетата, проведен от вирусолози от Хонконгския университет, показал, че те са идентични на откритите в човека. Такава генетична връзка убедително потвърждава факта на предаване на патогена от стопаните на техните питомци. Изследването не показало никакви доказателства в полза на това, че кучетата могат да предават инфекцията на други животни или хора. Но засега учените не разполагат с достатъчно данни, за да посочат категорично в каква посока може да се разпространява вирусът.
Самата вероятност за предаване на вируса от човека на кучето е малка. Само 2 от 15 кучета, които живеели заедно със своите болни стопани и които били наблюдавани от учените, се заразили с коронавируса. Симптомите на инфекцията не били тежки, но вероятността от предаване на вируса от човека на животните и обратно трябва да се отчита при профилактиката и прогнозирането на инфекциите.
Новите данни потвърждават резултатите от изследването, проведено през април 2020 г., когато китайски учени умишлено заразили кучета с коронавирус. Те препоръчват на хората, при които е дигнастоциран COVID-19, да носят маска при обгрижване на домашните животни и по възможност да ограничават допира с тях.
Учените искат да установят също какви симптоми на COVID-19, характерни за човека, могат да се проявят в кучетата. Например при хората, заразени с коронавирус, често се наблюдава загуба на обонянието. Това може да повлияе на специално обучените кучета, които търсят взривни вещества и наркотици, както и да влоши работата на ловните кучета, разчитащи най-вече на своя нюх.