Гигантска риба манта е отрита край бреговете на Коста Рика в източната част на Тихия океан, съобщи „Прес Асосиейшън“. Присъствието й в тези води е необичайно и това веднага направило впечатление на учените. Екип от местни изследователи са успели да поставят чип в тялото на видимо бременната риба, за да могат да проследят местонахождението й. Мантата била с дължина 3,5 метра.
Рандъл Араус, от природозащитната организация „Fins Attached“, споделя, че рибата се е отклонила на цели 6 хиляди километра от обичайния си ареал на обитание. Такива големи преходи не са типични за рифовите манти, които са известни като домошари и рядко се отдалечават на повече от няколко стотици километри. За учените остава загадка защо се е отклонила толкова далеч. Изразяват се всякакви хипотези, включително и това, че се е заблудила или е решила трайно да намери нови, по-подходящи територии за обитание.
Учените ще продължат да я следят, понеже голям интерес представлява и самото раждане, каквото досега не е наблюдавано от хора. Рядката риба, обявена за защитен вид, ражда веднъж на няколко години и точно сега има шанс този момент да бъде заснет.