Павлина ПАВЛОВА
Много пъти сме писали за морала и етиката на ловеца и винаги по някакъв повод: добър или лош. И ако добрият се възхвалява, дава пример и възпитава подрастващите, то лошият се заклеймява с презумпцията, че няма да има последователи и рецедивни действия. Често чувам от стари ловци, че техните дядовци и бащи спазвали моралния кодекс, който били наследили от предците си, затова отстрелвали определената бройка и без да им се нарежда, прекратявали лова, за да има дивеч и за догодина, пък и за поколенията да остане видът. Изводът е: ловното възпитание е основно за това хоби. Всъщност един от изпитите за кандидат-ловци би трябвало да е ловна етика, морал и култура, а не 2-3 въпроса, посочени в конспекта и зададени между другото. Няма да забравя по този повод думите на Герги Шереметев, директор на „Студен кладенец”: „В лова са важни кучето, пушката, но от голямо значение са моралът, етиката и културата, която аз слагам на първо място – това са човешки качества, които трябва просто да ги пренесеш в лова, защото са твърде важни за взаимоотношенията между хората.”
И ако всеки ловец си драсне няколкото етични постулата в телефончето, написани по-долу, и си ги повтаря от време на време, ще има съвсем друг мироглед, пък и светоглед.
Ловният морал е заложен в темелите на Националната организация още при създаването й.
Ловният морал е задължителен за всеки член на организираното ловно движение.
Ловният морал диктува писания и неписания ловен кодекс, в който добрите дела са приоритет за всеки достоен член.
Ловният морал се проявява в отношението на ловеца и риболовеца към природата, животните, другарите, организацията и обществото като цяло.
Ловният морал е в основата на доброволчеството и дарителството.
Идват светли празници и хората ги чакат с нетърпение, но залисани в пазаруване, украси и партита, забравят за онези ближни, за които и празниците са сиви. Ако всеки от нас сложи акцент върху последния постулат на ловния морал, ще сътвори добро и за себе си, и за ближния в нужда. А и не бива да забравяме народната мъдрост: „Щедрата ръка не остава празна!”