При екстремни условия – лошо време, снеговалеж, студ и дебела цял метър ледена покривка се проведе XX Световно първенство по риболов на лед. На обширен водоем в околностите на град Хархорин в северната част на Монголия се събраха общо 10 отбора: едни с нескрити амбиции за челни места, други на олимпийския принцип да вземат участие, пък каквото стане като класиране.
Отборът на Литва беше изключително силен – и като тактика, и като индивидуалности и спечели безапелационна победа. За второто място битката се водеше до последно между съставите на САЩ и Украйна. След обявяване на резултатите американците се оказаха първи подгласници на шампионите, а украинците трябваше да се задоволят с третото място. Шестицата се допълни от тимовете на Естония, Финландия и Латвия. Домакините на мондиала заеха осмо място, като изпревариха в крайното класиране отборите на Швеция и Норвегия.
Показателно е, че челната тройка в индивидуалното класиране се окупира изцяло от литовци. Световен шампион стана Аринас Коска, а до него на почетната стълбица се наредиха съотборниците му Артурас Сквирба и Леонас Миндаугас.
Прави впечатление огромният прогрес на американците. На Световното първенство, проведено у нас през 2019 г. на язовир „Широка поляна“, те бяха сред аутсайдерите. Впоследствие натрупаха международен опит и се изкачваха все по-нагоре в класирането на следващи мондиали. Сега са вицешампиони, а може би в скоро време ще се прицелят и във върха.
Български отбор на това издание на най-големия световен форум в подледния риболов нямаше. Заради организационни неуредици у нас не се проведе и държавен шампионат в тази дисциплина. По същата причина не е излъчен национален отбор, а и такава далечна дестинация е прекалено скъпо удоволствие за нас, след като се налага самофинансиране, заради хроничен финансов недоимък и липса на държавна подкрепа.
Крайно класиране
1. Литва – 27 н.т.
2. САЩ – 42,5 н.т.
3. Украйна – 45,5 н.т.
4. Естония – 52 н.т.
5. Финландия – 54,5 н.т.
6. Латвия – 54,5 н.т.
7. Казахстан – 59,5 н.т.
8. Монголия – 62 н.т.
9. Швеция – 69 н.т.
10. Норвегия – 73,5 н.т.
Ивайло ДИМИТРОВ