На годишното отчетно събрание на сдружение „Ловно- рибарско дружество „Сокол 1899”-гр. Елена‘‘ беше направен задълбочен анализ на свършеното от дружините през 2021 г. и отминалия ловен сезон, като не бяха пропуснати слабостите и проблемите, които трябва да се решават в бъдеще.
„Ловностопанската дейност е най-важната и основна за сдружението,” подчерта в доклада на УС неговият председател Тихомир Кузманов. Приоритетни са опазването и стопанисването на дивечовото богатство, борбата с бракониерството, с болестите, най-вече с АЧС‘‘.
Освен грижите за дивеча за ловците е важно и неговото ползване. В района се ловува на дива свиня и пернат дивеч, като основен остава свинският лов. През отминалия ловен сезон при план 234 диви свине са отстреляни само 90 и причината е в АЧС.
Най-добре се справи дружината в Палици, която дори преизпълни плана си. През последните години все по-сериозно се ловува и на прелетен и водоплаващ дивеч. Най-добре в лова на пъдпъдъци се справиха дружините в Дрента, Тодювци, „Елена-Усои”. Незначителен през отминалия ловен сезон обаче е острелът на водоплаващи птици.
Знае се, че изпълнението на ловностопанските мероприятия започва с таксацията. Популацията на дивата свиня през последните години значително се е стопила заради АЧС.
Благородните елени се увеличават, сърните обаче намаляват.
Увеличава се леко и запасът от див заек. Явно промяната в местообитанията, тоталната химизация и съвременната механизация ще влияят неблагоприятно на популацията на този дивеч и в бъдеще. Да добавим и бракониерството.
Тревожно е, че се увеличават хищниците, особено чакалите.
В ловните полета на някои дружини има и вълци – Дрента, Шилковци, Тодювци, Елена и Яковци. В землището на Яковци през отминалия ловен сезон беше отстрелян вълк. А от началото на тази година вече са отчетени 4 такива хищника.
Най-добре с отстрела на чакали и лисици са се справили дружините в Шилковци, Яковци, „Елена-Усои”.
Грижите за дивеча са много важна задача. На събранието беше отчетено, че все повече ловци се включват в тази дейност, правят се нови хранилки и се ремонтират старите. Почти всички дружини разполагат с такива автоматични съоръжения, като се изготвят графици за непрекъснатото им зареждане.
На повечето места подхранването продължава целогодишно, което помага за оцеляването на дивеча. И в бъдеще ловците ще продължат да се грижат за дивечовото богатство. По- сериозно внимание трябва да се обърне на отстрела на хищници, които имат немалък дял за намаляването му.