Кузман ПЕТРОВ
Ловът е едно от най- древните занимания на човечеството.
Като част от бита той е обект на различните видове изкуство от дълбока древност до днес . В различни части на света са открити множество скални рисунки, свързни с ловната тематика . Открити са каменни и керамични изделия на диви животни. И това не е случайно, нито e временно явление в необятния свят на изкуството.
Ловната тематика в българската литература е била обект на художествен интерес в творчеството на нашите изтъкнати писатели-класици Елин Пелин и Йордан Йовков. Върхът в художественото повествование, посветено на българската природа и животинския свят се достига и може да се прочете в творчеството на Емилян Станев, Йордан Радичков, Ивайло Петров, Дончо Цончев и други съвременни автори. Техните ловни разкази увлекателно и неусетно ни пренасят в света на ловните приключения сред живата природа.Там описанието и чувствата, които изпитват към дивеча, граничат с емоционалната проекция на живота и смъртта.
В света на изобразителното изкуство също има немалко художествени достижения. Ловната тематика е част от художественото творчество на големия чешки майстор-живописец Ярослав Вешин. Пристигнал в България след Руско-турската освободителна война, той е един от създателите на българското изобразително изкуство от края на 19-и и началото на 20-и век. Остава да живее и твори в София до края на живота си.
През това време създава едни от най-запомнящите се картини, свързани със селския бит – „Вършитба в Радомирско”, „Конен пазар в София”. В областта на ловната тематика той рисува картините си „Ловец”, „След лов”, „По следите на дивеча” и други. Те са истински находки в неговите художествени търсения. Голяма част от картините му се пазят в Националната художествена галерия в София, а репродукции на негови картини с ловна тематика допълват интериора на ловни клубове, хижи и офиси на сдружения из цялата страна.