Мариана МАНДИЧЕВА
Благотворителният жест дойде много бързо, сякаш идеята, докато се роди, вече имаше ясна цел кого иска да зарадва. Председателят на сдружението Рачо Рачев никак не се почуди, а побърза да изпрати лъч светлина към хората от социалните заведения в общината. Мотивите на ръководството на ЛРС „Стринава” в Дряново ще разкрием по-нататък. Сега трябва да кажем, че дарението бе направено в скромен състав, във вторник, 20 декември 2016 г., по обяд. Дареното диво прасе е близо стокилограмово и задължително от него трябва да опитат всичките потребители в комплекса в един от предстоящите предновогодишни дни – увери директорът на Комплекса за социални услуги за възрастни хора Емил Киселков. Ето какво каза той, след като получи неочаквания дар:
„Жестът на ловците и на ловното сдружение в Дряново не може да не ни изненада, защото в края на годината винаги изпитваме някакъв недостиг. Общо взето, парите, които се дават за издръжка на тези хора, не са достатъчни. Така че можем само да им благодарим и да се надяваме, че няма да е самоцелен и единствен този акт, а и в бъдеще ще имаме подобно сътрудничество. Правя заявката отсега. За което им благодаря. Дивечът вероятно ще влезе в менюто след Коледа, като желанието ни е месото да стигне за всички над двеста потребители. Комплексът включва два социални дома – за възрастни хора с деменция в Дряново и един за възрастни с психически разстройства в с. Радовци, както и преходно жилище. Към комплекса е и домашният социален патронаж.
Не бива обаче да се разбира, че хората гладуват. Но парите, които се разпределят като цяло, са недостатъчни. Това са стандарти, които държавата е определила. Мисля, че на тези хора трябва да се обръща повече внимание, защото нерядко това са наши близки, наши майки, бащи и няма гаранции, че в утрешния ден ние или някой близък няма да се окажем на тяхното място. Не мога да приема, че чудеса и добрини трябва да се случват единствено и само по Коледа. Явно това е нещо, което трябва да се възпитава у хората отрано. Имал съм случаи преди години, които са ме карали да мисля, че българинът много трудно е склонен към такива жестове. Вярно, днес особено по празниците, показва, че е благотворителен. Но добродетелта не трябва да се проявява само в изолирани случаи.
Благодарим за този жест още веднъж, като, надявам се, че той няма да е последен. Главният готвач, а той вече двайсетина години работи в системата, ми каза, че такъв случай досега не е имало. А то няма и как да се случи. Познавам ловните дружинки и задължително справедливото разпределение на слуката между ловците. Позволявам си да пожелая весели, светли празници на абсолютно всички хора и дано да бъдем по-добри.”
Според председателя на СЛРД „Стринава” в Дряново Рачо Рачев това е благороден жест към възрастните хора, който напълно отговаря на традициите на благотворителност, откакто го има организираният лов у нас. Ръководството на сдружението въобще не се е поколебало, когато постъпило предложението за дарение. Мотивът му бил, че такъв жест отива на традиционната ловна култура и достойнството на българския ловец.
„Радваме се, че срещнахме подкрепа от Община Дряново, откъдето, начело с кмета Мирослав Семов, тази есен, в навечерието на откриването на груповия лов на дива свиня, ни пожелаха „Наслука!”, като поканиха ловците от цялото сдружение на площада пред общината. Беше много тържествено. Знамената на дружините изпълниха празнично площада. Това бе добра стъпка, защото с нея ловците демонстрират, че са част от местната общност и че са съпричастни към живота на хората от общината. Ловците винаги са били хора с изтънчена чувствителност към проблемите на своите съграждани. Благотворителният жест е по-скоро индикатор, че ние, ловците, сме неизменно до дряновци, че носим една култура и ценности, че добруването не е само етикет, а същност на всеки ловец. Подобни жестове на другарство сме готови да правим винаги. От друга страна, няма ловец, който да не тачи възрастните хора. Сред нас в ловните дружинки, има възрастни колеги, към които се отнасяме с много внимание и почит. Помагаме им да идват на лов и отново да преживяват тръпката на своето хоби.