Напредъкът по проект „Изготвяне на план за действие за вида планински кеклик” представиха на пресконференция гл. секретар на НЛРС-СЛРБ Даниел Тошков, който е и ръководител на проекта, и Георги Дулев, член на УС на СНЦ „Зелени Балкани‘‘- Стара Загора” и ръководител на „Теренни дейности” от страна на организацията партньор и подизпълнител на някои от дейностите.
Проектът е спечелен за изпълнение по Оперативна програма „Околна среда” от НЛРС-СЛРБ. Дейностите му са насочени към изготвяне на план за действие за вида планински кеклик (Alectoris graeca graeca).
„В България видът е включен в Червената книга със статус „застрашен” и в Приложение 1 на Директивата на ЕС за птиците”, обяви Даниел Тошков. Той подчерта, че наличния пролетен запас е възлизал в миналото на около 20 000 птици, а според различни оценки към момента са налични между 600 и 3000 гнездящи двойки. Общото мнение на специалистите е, че популацията е застрашена и намалява.
При първоначалната работа по оформяне на проекта е изготвен подробен анализ, който доказал, че липсват данни за съвременното състояние на популацията на вида. Съгласно заповед за обявяване на защитените територии видът фигурира като предмет за опазване в над 25 защитени зони с обща площ 1 117 000 ха. За да се валидизират и актуализират данните сега, в рамките на проекта се извършват теренни проучвания. Тези дейности са поверени на организацията партньор и подизпълнител по проекта „Зелени Балкани”.
За работата на терен НЛРС-СЛРБ осигурява водачески услуги чрез ловно-рибарските сдружения по места, където се предполага, че има наличие на гнездящи двойки от вида. Водачите се осигуряват от сдруженията в Гоце Делчев, Разлог, Благоевград, Сандански, Петрич, Карлово, Троян, Своге. Всички водачи са ангажирани да подават своевременно информацията на „Зелени Балкани“. „Екипът за изпълнение на проекта ще валидизира данните и ще ги предостави на екипа, който ще изработи плана за действие за вида планински кеклик”, обяви следващи дейности по проекта Даниел Тошков. Конкретните цели са разработване, представяне и приемане на План за действие за вида планински кеклик, както и да се допълни познанието за вида чрез теренно проучване на съвременното състояние на популацията му в мрежата „Натура 2000“ и попълването на Националната система за мониторинг на биоразнообразието. Дейностите са стартирани на 5 август 2020 г. и съгласно подписания договор трябва да приключат на 5 септември 2023 г.
Снимки: „Зелени Балкани“