Бурите, които вилняха из страната в края на миналата година, нанесоха щети не само в населените места, но и в гората. Разбира се, от това не остана незасегната и източната част на Балкана. Стари и изгнили дървета станаха жертва на силните ветрове, прекършени от безпощадната природна сила. Част от тези паднали дървета на много места препречиха горските пътища в ловните мери. Ловците, както по време на пожари и други бедствия винаги са се отзовавали в помощ на българската гора, така и сега предприеха прочистване на горските пътища от паднали дървета.
В гората, стопанисвана от сдружението в Айтос, картината не бе различна от другите места в страната. На много места имаше затворени горски пътища, които бяха разчистени от лесничеи, горски работници, а също и от ловците – истинските стопани на българската гора.
В съботния ден ловецът Исмаил Зекерие, наследствен дърводелец, разчисти голяма част от горския път, свързващ селата от Руенския Балкан – Снягово и Дъскотна. Без да жали времето си, ловецът направи пътя през ловното поле Мандра баир отново проходим през гората. Освен че разчисти горския път, с материала от падналите дървета дърводелецът изработи и натурална пейка и маса, без никакви сглобки, за да могат ловци и туристи, преминаващи по туристическия маршрут Ком – Емине, да отмарят по пътя си.
Изделието на наследствения дюлгерин не може да се сравни с неговите творения за механи, къщи и хотели, както в страната, така и в замъците на западните държави на Стария континент. Но е красиво с недодялания си вид и излъчва автентичен чар.
Айкут БЕХИЧ