Отчетното събрание на СЛРД „Стринава” – Дряново се проведе в Ловния дом в града на 16 май 2024 г.
Гост им беше Георги Стефанов, член на УС на НЛРС–СЛРБ, председател на УС на Българската федерация по риболовни спортове.
В началото на доклада си председателят на УС на СЛРД „Стринава” Рачо Рачев подчерта, че общото събрание на сдружението се провежда в навечерието на няколко важни годишнини – 140 години организираното ловно движение в България, 133 години от организираното ловно движение в Дряново, 126 години на НЛРС – СЛРБ и 155-годишнината от обявяването на Дряново за град.
Макар наситена с много ловни емоции, ще помним 2023 г. с борбата с Африканската чума при свинете, в която се включиха много отговорно всички ловци.
„Стремим се да демонстрираме нашата гражданска отговорност в опазването на природата и нейното дивечово и рибно богатство, за което изказваме благодарност на нашите ловци и риболовци, както и за тяхната подкрепа на политиката на НЛРС-СЛРБ”, каза председателят.
През 2023 година в сдружението са членували 489 ловци и риболовци, които стопанисват 31 319 ха горска ловна площ.
„Неинформираността и закъснението в пренасянето на информацията до всички наши съюзни членове са главната причина за неизпълнението в срок на редица съюзни мероприятия.”, каза председателят.
Запасите в ловностопанския район на ЛРС-Дряново бележат тенденция за запазване спрямо тези, от 2023 година, както при благородния елен – 177 през 2024 г., така и при сърната – 578, и дивата свиня – 135, като и при заека запасите се стабилизират – 570 за тази година.
По повод запасите на фазана Рачо Рачев обясни слабата тенденция на нарастване с това, че „липсват достатъчно средства за закупуване и разселване на фазан, както и щетите, които нанасят хищниците и пернатите.“ През 2019-2023 г., са разселени едва около 500 фазана. Приоритет занапред трябва да бъде разселването на фазан, както и възстановяването на волиерната база.”
„Пред нас обаче, стоят много проблеми, които ще се разрешават тепърва, но не се знае в интерес на кого: оловото в мунициите и риболовните принадлежности, меморандума върху лова на гургулица, обявяване на защитени територии, проблема с увеличаващата се численост на хищниците, химизацията и разрушаването на местообитанията в селскостопанските райони, борбата с бракониерството, ползването по предназначение на средствата от вноската за стопанисване на дивеча, борбата с АЧС и птичия грип” – каза председателят.
Относно грижата на СЛРД „Стринава” за осигуряване на база за риболов, Рачо Рачев увери, че сдружението продължава да търси начини за отговори на очакванията на риболовците, като участва в конкурсите на Община Дряново за отдаване на водоеми. Засега дряновските риболовци упражняват хобито си предимно по река Дряновска и водоемите на територията на общината.
В доклада бе отделено място и на кинологията и обучението на ловните кучета, като резултатите на този етап са незадоволителни, въпреки раздвижването във всички дружинки и няколкото гатера за обучение на ловни кучета- каза председателят.
Мариана Мандичева