Ясен ЙОРДАНОВ
Близо година и половина след ледолома, връхлетял стария наш горд Балкан в края на ноември и началото на декември 2015 година, и унищожил около 5 000 хектара гори в Северозападна България, ловците от ЛРД- „Чупрене” към ЛРС-„Миджур” все още са изправени пред нелеката, но важна за дивеча и гората задача да чистят горските пътища от паднали дървета и клони. Обледяването, появило се вследствие на продължително задържалата се мъгла при ниски температури, и тежестта на падналия след това мокър сняг през онази зима, изпочупи върховете на дървета, изкорени други и създаде барикади за ловци и горски работници. Измениха се пътеките на дивеча, съществуващи от години. Освен това, падналата дървесина създава и непреодолими препятствия за движение на хора и техника при възникването на горски пожари.
След предварителна уговорка и разпределяне на конкретните задачи, на 18 март ловците от дружината, въоръжени с нехарактерни за тях оръжия – брадви и моторни резачки, навлязоха в планината. При непрестанни шеги и закачки и под съпровода на машините и чаткащи брадви работата започна. Напредвахме метър по метър в трудния терен.
В района на м. „Личанца”, където работехме заедно с ловеца Иво Масларски, посетихме съществуващото калище и установихме доволно движение на прасета. Всичко наоколо беше стъпкано от дивеча. По съседните дървета личеше отдалеч последващото им любимо търкане.
Край калището открихме изворче и с подръчни средства „изградихме” импровизирана чешма. Бистрата планинска вода, която потече по тръбата беше удоволствие за сетивата в този пущинак. Решихме, че при първа възможност ще изградим каптаж и ще хванем водата, за да остане достъпна за туристи и ловци в този кът от планината.
Вече край огъня, в разговор с по-възрастни колеги разбрахме, че чешмата на това място съществува от стари времена и носи името „Циркова шобърка” – на една от фамилиите в с. Чупрене, притежавали недвижими имоти в съседство.