Положението в ловните полета на осем от седемнайсетте ловни дружинки за поредна година наистина става досадно тревожно. От 3-4 сезона конкретно в западните склонове на Рила и Пирин обичайното присъствие на дивечовите запаси от дива свиня е само далечен спомен. Ловци и специалисти търсят логично обяснение за липсата на този вид дивеч. Водеща е тезата, че в тези райони възстановяването от щетите на африканската чума върви по-бавно от очакваното. Като съпътстващи причини се прибавят и допълнителни обстоятелства – сухата есен, вълчите глутници, неимоверно нарасналия брой на едър и дребен рогат домашен добитък, който пашува в ловните полета, съпътстващите стадата овчарски кучета без спъвачки и интензивният дърводобив в някои от участъците.
Коренно противоположна е ситуацията в планините около българо-македонската граница – Малешевска и Влахина. Там ловуващите дружинки отчитат нормално добра слука. Причините за това са комплексни – грижите по опазването на дивеча, безкомпромисна борба с опити за бракониерски прояви, която самите дружинки наложиха, както и миграцията най-вече на диви свине от съседна Северна Македония.
Статистиката за отстрела през отминалия сезон в ЛРС-Благоевград дава повод за ползотворен анализ, от който могат да се направят правилните изводи. При годишен план за отстрел на дива свиня 310 броя дружинките отчетоха 273. Тези около 85% изпълнение са сравнително добър резултат, като се имат предвид особеностите и условностите на дивечовите запаси източно и западно от р. Струма. Най-добри резултати в отстрела постигнаха дружинките в Лешко с 66 броя, Симитли – 39 и Бучино-Рилци с 25.
Постоянен акцент в политиката на сдружението е безкомпромисната битка с хищниците. Доказана причина за липса на различните видове дивеч са вълчите глутници и бързият темп на нарастване на присъствието на чакали и лисици в по-ниските ловни полета, което е пагубно най-вече за дивия заек и различните видове пернати.
Отстреляните през отчетния период са 28 вълка, лисиците – 270 и чакали – 65.
Безкомпромисни в борбата с хищниците са дружинките в Симитли, Сушица, Брежани, Бучино, Хърсово и Крупник. Числата в сравнение с миналогодишната статистика отбелязват леко отстъпление по всички показатели.
Проблем обаче е не толкова намалелият отстрел на различните видове, а по-скоро отчетността.
Позитивна е тенденцията в ЛРС-Благоевград всяка година на територията на сдружението да се разселват див заек, фазани, кеклици и водоплаващи във влажните зони.
Кузман ПЕТРОВ