Христо Тодоров е преизбран за пети път да е начело на ЛРС„Лебед”-Бургас. Това реши отчетно-изборното събрание на сдружението, провело се на 28 май. Така той стана най-дългогодишният председател на бургаските ловци и риболовци в историята на организираното ловно движение. Гласувани бяха и нови двама членове на УС. Работата на бургаското сдружение за следващите 4 години ще бъде подпомагана от юриста Константин Григоров и преподавателя по информатика в Бургаския свободен университет доц. д-р Янислав Желев. Гост на събранието бе председателят на УС на НЛРС-СЛРБ инж. Васил Василев.
Проблемите с АЧС бяха сред акцентите на доклада за дейността на сдружението за 2020 г. Отчетено бе най-слабото ползване на дива свиня за последните 20 години. През отминалия ловен сезон са отстреляни само 18 диви свине при 580 за предходната година. Много висок е делът на хищниците – 1300 са отстреляните чакали. По този показател бургаското сдружение очаква да се подреди на второ място след сдружението в Карнобат.
Разселен дивеч в ловностопанските райони на ЛРС-Бургас: 850 полудиви патици, 400 кеклика, 150 яребици и 850 фазана. „Преди да бъде разселен в зависимост от хабитата и природните условия, този дивеч е доотгледан в собствената волиера на сдружението”, уточнява специалистът по лов на сдружението Невен Каравасилев.
Нов председателски мандат за Станислав Папазов в ЛРС-Търговище
Бургаските ловци и тази година отчитат слаб сезон на пъдпъдък. Негативната тенденцията се запазва през последните 3-4 години заради сушата, комасираното земеделие и унищожаване на хабитати. Слаб е бил сезонът и за гъската, но причината не е в липсата на този вид дивеч, а в метеорологичните условия. Традиционно добро е състоянието на популацията на заека в района, отчетът показва ръст.
За съжаление ръст бележат и пътнотранспортните произшествия с дивеч. Основно те са с благороден елен, елен лопатар и дива свиня. Последните два случая са с диви свине в два квартала на Бургас.
Традиционно добри финансови резултати отчете ЛРС- Бургас, макар тази година вследствие на пандемията в приходите да има спад с 50%. Въпреки това по линия на организирания ловен туризъм са отчетени добри постъпления и без традиционните гости от Италия, които идват на Виа Понтика от края на октомври до края на февруари на лов за бекаси.
Обсъдени бяха и двата случая с отровен дивеч в Черноморец и Зидарово. Става дума за животновъди, които залагат отровни примамки заради многото чакали и вълци в района. Ловците решиха да активизират комуникацията с трите държавни стопанства и петте общински администрации, с които работи сдружението, за да не се допуска занапред отравянето на дивеч. За това ще се търси и разумен диалог с животновъдите. Истината е, че последните 7-8 години в Бургаско популацията на вълк е много голяма. Само за тази година отстреляните вълци са 5. Трофеите на 2 от тях са с бронзови медали, а други два са със златни. Този факт разбива мита, че там, където има вълк, няма чакал.
Въпросите към инж. Василев, поставени от бургаските ловци, бяха свързани с бъдещето на лова на гургулица и пъдпъдъка, с оловните боеприпаси и един чисто регионален проблем – елетропастирите, които възпрепятстват естествената миграция на дивеча. Всички присъстващи на събранието се обединиха около становището, че с помощта на НЛРС-СЛРБ трябва да се пристъпи към изработването на нов ЗЛОД, който да съответства на актуалните потребности на ловното стопанство.