Инж. Владислав АНТОНОВ
Равнинният и планинският релеф със своите хълмове и долчинки са отличното убежище за този така атрактивен и красив дивеч. Наличието на сечища, обрасли с треви, изредени насаждения, смесени гори също допринася за благоприятното развитие на сърната. Да не забравяме и усилията, които полагат ловците, за да се грижат за нея. Всяка дружина разполага с каменна сол и подходящ фураж, подхранването е редовно. Според сезона предпочитанията за храна се менят – през вегетационния период се използват предимно тревни видове, а по-късно се предпочитат връхни леторасли на дърветата, плодове и други.
Огромен проблем остава осигуряване на спокойствието й. На първо място в нейното обезпокояване стои шумът от добива на дървесина. Почти няма ловище, в което да не се добива дървесина или ако няма, то в съседното се добива. Движението на работници, тежкотоварна техника, шумът от резачки създават огромни предпоставки за нарушение спокойствието на сърната. Тя е териториално животно, обитава площ от порядъка на два до три кв. км, и всяко действие, довеждащо до преместване, е нежелателно. При наблюденията ми през това време на годината се виждат единични мъжки екземпляри, който обикалят и са близо до някоя женска, която в редки случай е сама. Винаги до нея може да се види едно или две обикалящи малки, тичащи около майка си и напълно непредпазливи .
Сезонът за отстрел на сръндаците започна в началото на май. За жалост интереса към вземане на разрешително за отстрел е почти нулев. Новите цени на разрешителното за отстрел на сърна не вещаят добри последствия за обикновения средностатистически ловец, желаещ да направи законен, спокоен излет. Внушителната промяна на цената от 30.00 лв. на 80.00 лв. отдръпна обикновения ловец и последствията са неминуеми – засилване на бракониерството.
Този бич за сърната, както и за всичкия останал дивеч го има от толкова години, колкото съществува организиран лов в България. Борбата е непрестанна, но често пъти издадените актове биват отхвърляни в съдебна зала .
Проблемът се поставя на всяка среща на специалисти в областта, но всички признават, че борбата е трудна. Стараем се при провеждане на курсове за нови ловци да вменим на кандидатите, че това е порочна практика и не е редно да се ползва. Остава ни да се любуваме на „атлета“ по нашите гори и да запечатваме моменти при срещите ни.