Не може да се каже, че членовете на сдружение „Ловно-рибарско дружество „Сидер войвода” в Горна Оряховица са доволни от отстрела на диви прасета през отминалия ловен сезон. И на какво да се радват, като от плануваните 96 животни са отчетени само 26.
По-негативен е бил само резултатът за сезон 2019-2020 година.
Затова пък следващият се оказва най-успешен от всички „чумави” години досега с 45 % реализация на плана.
Единствено ловците от дружината в Горна Оряховица 26 могат да се похвалят с добър отстрел. Нейният председател Деян Досев разкрива причината – тукашните диви прасета не са засегнати от АЧС, защото ловните полета се намират между трите града Горна Оряховица, Велико Търново и Лясковец, което ограничава движението на животните. Затова те са се запазили от опасната чумна зараза.
Георги Станев, специалист по лова в сдружението, със съжаление обяснява, че останалите дружини или нямат никакъв отстрел, или имат по едно-две прасета.
Ловците от с. Стрелец и с. Джулюница отчитат по две животни, от с. Горски долен Тръмбеш и гр. Лясковец – по едно. Няма две мнения – причината е в драстичното намаляване на запасите от диви свине в ловните полета на дружините заради АЧС.
За разлика от свинския лов горнооряховските ловци могат да се похвалят с птичия, с който компенсират негативните резултати при дивите свине.
Всякакъв пернат дивеч се среща в ловните полета на дружините. Но най-доволни са те от фазаните.
Както каза Георги Станев – добрата популация на тези птици е главно заради разселването. Всяка година сдружението осигурява над 2 хил. фазана, от които има за всяка дружина. Това няма начин да не се отрази положително върху запасите, които от години са стабилни.
А и ловците се грижат за пернатите – хранят ги, ограничават бройките на хищниците. Затова любителите на такъв лов са спокойни, че ще имат слука.
Милка ДЕНЕВА