Осемдесет делегати от 28-те ловни дружинки на ЛРС „Сокол 1914“ в Гоце Делчев проведоха своето годишно общо събрание в залата на Ловния дом в града.
Атмосферата беше приповдигната заради забележителния факт, че местното ловно дружество тази година отбелязва своята 110-годишнина. По утвърдена традиция със ставане на крака и на фона на химна на Република България и марша на гоцеделчевските ловци в залата беше внесено ловното знаме на сдружението.
Събранието беше открито от председателя на ЛРС-Гоце Делчев Валери Сарандев, който шести мандат е начело на една от най-големите ловни организации в Югозапада.
Във встъпителното си експозе той отбеляза важни моменти от историята на дружеството и това, че ловците от региона са се утвърдили като уважавана и авторитетна обществена организация.
Гости на събитието имаше от общината, местните полицейски и гранични служби, от трите държавни горски стопанства в региона.
В отчетния доклад на председателя на управителния съвет бяха отбелязани най-важните аспекти от изпълнението на годишната програма, в кои области напредъкът трябва да се доразвива в името на далновидна ловностопанска политика. Това е в интерес както на хората упражняващи този спорт, така и в името на опазването и възпроизводството на дивечовите запаси в ловните полета.
В изказванията по отчета и доклада на Контролния съвет делегатите откровено и със загриженост изразиха своята позиция по някои от повдигнатите теми. С тревога и призив за мерки от дружинката в село Брезница предложиха координирано да се вземат решения за ограничаване достъпа до ловните полета на практикуващите офроуд през активния ловен сезон и размножителния период на дивеча.
В някои от изказванията беше отбелязано, че за преодоляването на занижените резултати в борбата с хищниците е нужна не само административна мобилизация и настойчивост, но и по-осезателни парични поощрения за отстрелян хищник и за тази стимулираща премия принос да имат ловното сдружение и горските стопанства, които са реалният собтвеник на дивечовото богатство.
Беше изразено задоволство от факта, че се предвижда изграждането на съвременен, със всички екстри, ловно-стрелкови комплекс недалеч от града. Постъпи и предложение по повод 110-годишнината да бъде издадена рекламно-информационна брошура за историята на ловното дружество.
В предложената програма за ловностопанските дейности има амбициозни, но изпълними задачи – ефективност в борбата с бракониерството, непримирима битка с хищниците, непрекъснато подобряване на хранителната среда, зарибяване на реки и водни площи, разселване на пернати, залесяване на диворастящи плодни дръвчета, участие в национални и международни проекти по опазването и мониторинга на дивеча и пр.
Юбилейният ловен събор на сдружението да се проведе в м. „Попови ливади“ на 6 юли съвместно със сдруженията в Сандански и Петрич.
Кузман ПЕТРОВ