Няма я някогашната популация на диви свине – това продължава и ловците от сдружение „Ловно-рибарско дружество – Павликени” с право са притеснени какви ще са ловните излети в бъдеще
Те все се надяваха по време на лова и на подхранването, когато задължително следяха движението на дивеча, да забележат някакво увеличение на запасите. Засега обаче остават само очакванията това да стане по-нататък и надеждата, че все пак последиците от АЧС няма начин да не бъдат преодолени някога.
Така че и за отминалия ловен сезон павликенските ловни дружини не могат да се похвалят с кой знае каква слука – при план 119 диви свине са отстреляни едва 32 и това е най-слабият отстрел от години. Статистиката показва, че най-успешни в свинския лов са дружините в Горна Липница, Вишовград и гр. Сухиндол. Някъде обаче дори не бяха видели такъв дивеч.
Отстрелът на пернати през отминалия ловен сезон също не е задоволителен. Колкото до фазаните, сдружението редовно разселва такива птици и някои дружини излизат на лов за тях.
За тази година обаче са заявени само 400 бройки. А през 2022 бяха разселени 580 пернати на 90-дневна възраст. Тогава от всички 23 дружини в сдружението само девет от полския район взеха такива птици.
Причината за намалелия интерес е известна – фазаните доста поскъпнаха, идващите по Националната програма намаляха.
Така че някои дружини въобще се отказват от разселване, обяснява Петър Петров, специалист по лова в ЛРС-Павликени.
Затова пък ловците от с. Стамболово направиха заявка за купуване на десет диви заека с надеждата този дивеч да се увеличава и колкото се може по-скоро да им излезе късметът да стрелят по него, както е било преди доста години.
В ловищата на павликенските ловни дружини не липсват хищници. Дори се виждат и вълци и в землището на с. Сломер Валентин Александров миналата година отстреля един.
Не са малко лисиците и чакалите.
„Ловците не се отказват да стрелят по тях, но те пак се появяват, колкото и да ги бием”, със загриженост добавя Петър Петров.
Милка ДЕНЕВА