Нов волиер за доотглеждане на фермено произведени фазани с капацитет над 3000 птици на възраст до 45 дни строят на зелена поляна ловци от Ловно-рибарско сдружение „Сокол“ в Разград. Мащабният градеж се намира в м. „Кон Чапара“ в ловностопанския район на ЛРС-Сеново.
Реализацията му се съфинасира от „Национална програма за устойчиво развитие на дивечовите запаси в системата на НЛРС-СЛРБ, чрез разселване на дивеч“. За целта още през пролетта на 2023 г. от ЛРС-Разград са подали заявление и прогнозен бюджет за строителството на волиера.
Първоначалната идея била в наскоро закупена сграда, ползвана някога за обор на преживни животни, да се извършат реконструкции. Оказало се обаче, че това е много по-трудно и би било нефункционално, отколкото да се започне ново строителство.
Така ловците избрали място, което е възможно най-доброто откъм местообитание за фазаните, с които приоритетно се задивечават с птици районите, стопанисвани от ЛРС-Разград.
Волиерът е разположен върху общинска земя, наета от ловците за срок от 10 години. В близост има и стара постройка, която ще бъде използвана за съхранение на фуража, необходим за изхранването на малките дивечови птици в периода на доотглеждането.
Градежът започнал през март с разчистване на терена. Първоначално в бригадите се включвали до 50-тина ловци, защото работата не изисквала повече хора. Постепенно работните групи се разраствали, а градежът видимо напредвал.
Само през последните два почивни дни в строителството взели участие близо 100 човека. Те успели да завършат до покрив затворените помещения на съоръжението и да оградят двора.
Целта е през юни в новото съоръжение да бъдат настанени първите 2250 фазанчета. 45-дневните дивечови птици ще бъдат доставени от стопанството на фирма „Сокол–БЛРС“ в град Русе.
Те ще бъдат доотгледани до 90-дневна възраст и разселени във всички 31 ловно-рибарски дружини на ЛРС-Разград.
След приключване на основните дейности от счетоводството на сдружението ще изпратят финансови документи в НЛРС-СЛРБ, остойностяващи съграденото.
Предстои специална комисия от Националната организация да приеме обекта, след което част от вложените средства ще бъдат възстановени по „Национална програма за устойчиво развитие на дивечовите запаси в системата на НЛРС-СЛРБ, чрез разселване на дивеч“, която работи повече от 20 години в помощ на българските ловци, членове на Съюза.