Преди около десетина години на общо събрание на ЛРС-Шумен беше гласувано всеки ловец при плащането на билета си да предоставя и 4 лв. По този начин се финансира фонд „Хищници“, като със събраната сума се заплащат отстреляните чакали, лисици и скитащи кучета в ловищата. А преди две години се осъществи и идеята за създаването на фонд „Задивечаване“, което стана пак на общото годишно събрание на сдружението и беше гласувано да се събират по 4 лв. от ловец за година. Какво донесе това? Председателят на сдружението Стоян Стоянов отговори:
„Фондът „Задивечаване“ е основно за закупуване и разселване на диви зайци, те са големият проблем за нас, тъй като този дивеч изчезна от нашите райони, а причината е интензивното земеделие. Така че нашата идея е да имаме възможност със средствата да купуваме голям брой диви зайци от стопанствата на Съюза. Миналата година разселихме за първи път 220 заека, което е най-мащабното разселване в страната. За тази година дадохме заявки за 330 броя, но това вероятно ще стане на по-късен етап, защото от стопанствата не можаха да ни ги осигурят. Ще спомена още, че след миналагодишното разселване се виждат много повече зайци в ловищата. Това споделят и председатели на дружинки, които се занимават със земеделска дейност.
Най-новият член на Съюза – Българският соколарски съюз
Наскоро по пътя Дибич – Смядово бяха намерени две смачкани животни, а започнат ли да се виждат ударени зайци, това означава, че го има този вид дивеч. А имаше години, когато освен лисици и чакали, не се виждаше друго. Сега се наблюдават и малки зайчета, които са заснели с телефоните си ловците. С това се постига опресняване на кръвта. Нашето разселване става с политиката на МЗГХ да имат земеделците такива земи, които да не се обработват, а да почиват известно време. По този начин има местообитания, които разполагат и с хранителна база. Във всичките ни 22 дружинки направихме първото разселване по десетина заека, а когато получим новата партида от 330 животни ще увеличим и пуснатите бройки. Лозовите насаждения и овощните градини са най-добрите местообитания, където има добри укрития и животните си намират достатъчно храна. Фондът „Задивечаване“, който създадохме и в него ловците участват с по 4 лв., определено считаме, че е резултатен. Но основното перо от средствата идват от организирания ловен туризъм. През миналата година трима западни ловци ловуваха в районите на дружинките и отстреляха три благородни елена с високи трофеи, откъдето получихме 14 600 лв., това е половината от сумата за закупуването на дивите зайци.
Ще допълним и това, че преди две години във водите на яз. Дибич бяха пуснати първите 12 полудиви патици, което ни окуражи, а през изминаващата година закупихме за първи път 200 полудиви патици. Местата бяха на Шуменското езеро, язовирите край Дибич и Овчарово, както и по р. Камчия. Доволни сме, че риболовците ги хранят и те се задържат в местообитанията си. А как се реализира програмата на фонда „Хищници“, който е вече с дългогодишна традиция? През 2019 г. от вноски на членовете на сдружението във фонда постъпиха 3400 лв., а за отчетени отстрели на хищници бяха изплатени 4100 лв., сега паричната наличност във фонда е в размер на 4825 лв. От него бяха използвани във фонда „Задивечаване“ 3 хил. лв., което стана с прехвърляне по решение на общото събрание на сдружението. При хищниците вече години наред се забелязва трайна тенденция за наличие на чакали и лисици. През миналата година са отстреляни 420 чакала, което е 85% от предвиденото, 250 лисници – 84%, както и 70 скитащи кучета. Много добър е отстрелът на хищници в ЛРД-Лозево, ЛРД-Вехтово, ЛРД-Овчарово, ЛРД-Ивански, ЛРД-Дибич и др. Фондът ни помага да се засили интересът на ловците към регулиране на хищниците в ловищата, за да се намаляват чакалите и лисиците, с което се дава спокойствие на приплодите на дивеча. Има ловци, които получават доста средства за отстрялени хищници, което е един добър стимул.“
Георги НИКОВ