Георги НИКОВ
Снежните преспи от по 2-3 метра в Лудогорието продължават да създават главоболие за хората, защото все още има села, които са откъснати от света, а обледяването и ниските температури затрудняват движението на дивите животни. Членовете на дружинките в ЛРС-Шумен правят всичко възможно през преспите да достигнат до най-близките хранилки, за да ги заредят, защото дребният дивеч трябва да бъде спасен. Ловците, след като не могат да стигнат с автомобили, които закъсват в преспите, продължават да носят на гръб чувалите и раниците с фуража.
Какво се прави от ловците, попитахме Стоян ИВАНОВ, ловен специалист в сдружението: „Зимата е тежка за дивеча, но от сдружението сме подсигурили достатъчни количества фуражи – 33 тона царевица на дружинките и 16 тона пшеница за фазаните, яребиците и дивите зайци. Достатъчно са и балите люцерна, за да се зареждат хранилките за благородните елени и сърните. Малко преди да дойдат трудните дни, председателят на сдружението, адвокат Стоян Стоянов издаде заповед, с която се запознаха председателите на всички ловни дружинки за по-интензивно подхранване заради съобщенията за идването на снежните виелици, да се поддържат местообитанията с храна и сол, за да може животните да се чувстват по-добре през зимата. Снегът обаче зари хранилките, но според ловците дивечът е свикнал с мястото им, идват, ровят и намират храната си, става дума за дивите прасета, чиято популация из нашите ловища е изключително голяма. Отделно имаме и 40 автоматични хранилки, които бяха монтирани през есента на териториите на ловните дружинки и те най-редовно се обслужват и отпускат нужната храна за животните. Бих отбелязал и това, че основната храна на дивите свине е желъдът в горите, има го в достатъчни количества и те го намират, ровейки снега.
В момента по-трудно е намирането на храна от фазаните и яребиците, много трудна е зимата за птиците, защото те не могат да се придвижват сред големите преспи, но ловците след прочистването на районите специално в полските райони изсипват зърно край едрите треви и храстите, където се е свил дивечът.
Добра организация на работа има в ловната дружинка в с. Овчарово, където активността е изключително голяма и не се допуска животните да гладуват. Така е и в дружинката в с. Хитрино, а в с. Лозево председателят Ташо Костов се грижи много добре за хранилките и биотехническите съоръжения в ловищата и това се отразява положително на популацията на дивеча. В тези дружинки през изминалия сезон имаше и добра слука. Много интензивно е храненето и поддържането на хранилките за едрия и дребния дивеч в ловната дружинка в с. Новосел. В ловните им райони има 4-5 хранилки, включително и една автоматична, където животните са свикнали да намират храната си, защото целогодишно се зареждат. В това време, сред снежните дири по-добре се намират и хищниците, за да спасяват приплодите. Сдружението заплаща по 8 лв. за убит чакал, като същата сума е и за отстреляна лисица и в последно време се наблюдава намаляване броя на вредния дивеч. С една дума прави се всичко възможно от дружинките в общините Шумен, Хитрино, Венец и Каспичан, за да се преодолеят големите трудности сред преспите, за да се спасяват животните и да оцеляват от свирепата зима.