Общо 26 дружини членуват в състава на ЛРС-Търговище, а членската маса е 750 човека. В района има гористи терени, които се редуват с обработваеми земи. Местните хора възприемат лова на диви свине като основен и доста се измъчиха от пораженията, нанесени от АЧС преди 2-3 години. Все пак се вижда светлина в тунела. Пролетната таксация показва, че популацията расте, а това дава оптимизъм, че доброто старо време ще се завърне.
Ръководителят на сдружението Стойне Стойнев изнесе някои факти от отминалия ловен сезон, които си заслужава да отбележим.
„При план от 42 диви свине сме отстреляли 46, тоест има леко преизпълнение. Това е двойно повече от скромните 23 диви свине за предходната година, когато пораженията от чумата бяха значителни и се стигна до почти повсеместно обездивечаване.
Най-силно се представиха ловците от селата Ралица, Въбел, Александрово, Лиляк, Буховци, Ловец. При таксацията е отчетено присъствие на около 80 животни на територията на сдружението.
С хищниците водим постоянна борба и постигаме успехи, макар че има какво да се желае. Отчетени са 290 чакала и още толкова лисици през сезона. Планът за чакалите е 380, а за лисиците – 350. Хищници са отстрелвани и по време на групов лов на дива свиня през зимата, стрелят ги и на индивидуален лов. Във всяка дружина имаме изявени хищничари, които вършат добра работа. Сред отличниците в лова на хищници са градската дружина на Търговище, както и в селата Бистра, Надарево, Ралица, Буховци.
Ако се върнем по-назад във времето, ще отбележа и 3600 отстреляни пъдпъдъка, 1120 гривяка, 560 гургулици. Пернатият дивеч намалява и това е всеобща тенденция. Само гривяците при нас държат добра популация и все повече ловци се увличат по тях. Дивите зайци са малко и не провеждаме излети, за да ги съхраним…“
Ще добавим и силните аргументи на ЛРС-Търговище в ловностопанската дейност. Всяка година през лятото разселват по 800 фазани и още толкова яребици. Купуват птиците на 90-дневна възраст, доотглеждат ги във временни волиери и след това ги пускат в природата. Всички дружини са се погрижили да си изградят волиери, за да може да се спазват нормативните разпоредби по разселването на дивечови птици. Фазаните вземат от производственото стопанство на фирма „Сокол-БЛРС” вРусе, а яребиците – от стопанството в Сливен.
Поддържат общо около 200 дка дивечови ниви. Всяка дружина си обработва обособени по-малки площи, където се засява предимно царевица и люцерна.
Младен ДОБРЕВ