Малко лого НЛРС-СЛРБ
Търсене
Close this search box.
НЛРС "Съюз на ловците и риболовците в България"
Търсене
Close this search box.

ЛРС-Велико Търново – Очакват се повече гости в ДДУ „Бутора”

Александър Рафаилов е един от търновските ловци, които редовно се включват в мероприятията в „Бутора”

Очакванията са тази година повече ловци да дойдат в държавния дивечовъден участък „Бу­тора”, който ЛРС-Велико Търново стопанисва от шест години, както и отстреляният дивеч също да е повече. За това ще помогне много лицензирана българска фирма за организиран ловен туризъм, с която търновската ловна организация подписа ед­ногодишен договор за предоставяне на отстрела. Целта е така да се увеличат приходите. Фирмата ще води ловни туристи, които имат желание да се сдобият с добри ловни трофеи. Става въпрос не само за българи, но и за чужденци.

На територията на „Бутора” не липсват трофейни диви животни, не само глигани, но и благородни елени и срън­даци. Това е предпоставка за добър сезон по линия на ор­ганизирания ловен туризъм. А и тазгодишната пролетна таксация показа, че дивечът в държавния дивечовъден участък продължава да се увеличава. Търновските ло­вци се грижат за него, катообръщат голямо внимание на подхранването, което е целогодишно. Притеснение­то обаче е, че тук, в Балка­на, напоследък се появиха вълци – ловците, отишли в „Бутора”, да зареждат хра­нилките, редовно забелязват следи, а някои виждат и са­мите хищници.

В договора, подписан с лицензираната фирма, е предвидено търновскителовци и през тази година да имат възможност да ловуват в държавния дивечовъден участък при преференци­ални условия, както беше досега. Членовете на сдру­жението ще продължат да се грижат за дивеча. Ремонтът на хранилките и чакалата, осигуряването на достатъч­но фуражи ще са основна задача и в бъдеще, за да се задържи дивечът в този район. През март, по време на таксацията, доброволци от ловните дружини се по­грижиха за отводняването и ремонта на пътищата, за да е по-лесно придвижването с колите, почистиха пътеките и просеките, та дивите живот­ни да не се затрудняват.

Сега ръководството на сдружението е по-спокой­но, защото в „Бутора” няма вече много работа, след като предвиденото в неговата план-програма е изпълнено успешно. Направени бяха не­обходимите съоръжения – 12 чакала, 14 хранилки, повече от които са автоматични, 14 солища, 10 калища. Пола­гат се грижи и за фуражната база. В „Бутора” има 20 дка дивечови ниви, които всяка година се засяват с различ­ни земеделски култури за фураж, най-вече есенници. Косят се и ливадите за сено.

На снимката: Александър Рафаилов е един от търновските ловци, които редовно се включват в мероприятията в „Бутора”

РЕКЛАМА

Facebook
Twitter
LinkedIn

Сходни публикации

Реклама

Сдружение/сдружения свързани с новината

Ловно-рибарско дружество “Сокол 1884″ – гр. Велико Търново
Пощ. код: 5006
Телефон: 62-41-43
Мобилен: 0878 690 169

Реклама

ЛОГО - СЛРБ