Ръководителят на ЛРС-Видин Илия Георгиев сподели, че пъдпъдъци се чували тук-там из техните райони. Звучи изненадващо на фона на общата тенденция на скромно присъствие, но ги имало повече от предни години. На първите излети майсторите имали добра слука. Само че едрите земеделци набързо ожънали и изорали площите. Не стига това, но ги и третират с всякакви препарати и така окончателно убиват живота в полските територии. Пъдпъдъците търсят подходящи обитания и отлитат, гургулиците са малко, зайците съвсем се загубиха. Добре, че разселват фазани, та в тях им е надеждата по отношение на дребния дивеч.
Все пак вниманието на ловците сега е насочено към все още неожънатите слънчогледови масиви, където и пъдпъдъци се намират, и гургулици. А и по синори и малки гористи терени и гривяци имали възможност да стрелят.
Като цяло обаче положението с развитото земеделие и последиците от третирането с химия на обработваемите земи е тревожно и носи само несгоди за ловците. Защото дивеч няма как да се застои в такива ниви. Това е проблем не само при видинчани, жалват се и на много други места в страната. Очевидно губим тази символична битка с едрите земеделци, които си гледат своя интерес и не са склонни да се съобразяват с желанията на ловната общност.
ЛРС-Стара Загора – Сушата прогони пъдпъдъците, слуката е скромна
В разговора се включи и председателят на ЛРД-Слана бара към ЛРС-Видин Тодор Маркин. Той препоръча на отговорните институции да не следват сляпо всякакви европейски разпоредби, понеже някои са неприложими в нашите условия. Нека да са адаптирани така, че да улеснят ловуването и цялата ловностопанска дейност. Тодор Маркин изрази недоумение защо да няма възможност да се ловува и в делнични дни, след като се вижда, че прелетните птици се застояват за кратко и от уикенд до уикенд е прекалено дълъг срок на изчакване. И още нещо. За да излезе дори на оглед из ловностопанския район, той трябва да си купи разрешително, за да има право да вземе пушката. Няма как обаче всеки път да плаща, за да свърши полезна работа. При това бедно население в Северозапада дори таксата за обикновен излет изглежда прекалено висока и не всеки може да си я позволи.
Иначе местните хора са съвестни, изпълняват разпоредбите, издават се разрешителни и груби бракониерски прояви няма. Но има как ловуването да се улесни с промени в графиците, за които стана дума.