В присъствието на 65 делегати общото събрание на видинското сдружение на ловците и риболовците чу отчетния доклад на сдружението за 2023 г. и гласува бюджета за 2024 г.
Като тежка бе отчетена изминалата година предвид последиците от заболяванията на АЧС, Син език по преживните животни и инфлуевца по птиците в доклада, представен от ръководителя на сдружението Румен Николов. Той извини пред ловците председателя д-р Валери Велков, който по времето на събранието спешно е бил командирован за загробването на 500 000 птици, поразени от птичи грип.
„Работим в тясно сътрудничество с колегите от НЛРС-СЛРБ, ДГС с прокуратурата, органите на МВР, РДГ и др. Заедно осъществяваме нашите основни цели – опазване на природата, увеличаване на дивечовото и рибно богатство и борбата с бракониерство. Утвърждаваме сдружението като обществен орган, изповядващ ловната и риболовна култура и етика. За осъществяването на тези задачи УС на сдружението, ръководството на дружините и всички членове работим всеотдайно и упорито“, се казва в отчетния доклад, подготвен от председателя.
ЛРС-Тутракан – Гласуваха 5-и мандат на председателя д-р Стефанов
Всъщност, д-р Велков отчита един период, в който дружеството е било ръководено от предишен eкип. За да спрат всякакви спекулации и да се започне „на чисто“, общото събрание реши да бъде извършен одит за дейността на ЛРС-Видин. За целта в бюджета за 2024 г. са заложени целеви средства в размер на 19 000 лева. Това е и причината да не бъде подлаган на гласуване и да не бъда приет отчетът за работата на дружеството през 2023 г.
Макар да не е основен вид дивеч за района, дивата свиня безспорно е повод за емоционален лов и дружествен живот. Затова е обнадеждаваща тенденцията, отчетена на база отстрела на този вид дивеч. През 2021 г. са отстреляни 64 диви свине, през 2022 г. – 91, а през отчетната 2023 г. са ползвани 142 животни. Всички проби взети от отстреляни свине са отрицателни за АСЧ. Отрицателни са и 100% от пробите, анализирани за наличие на трихинелоза.
При дребния дивеч до края на 2023 г. отстрелът е както следва: пъдпъдък – 15740, гургулици – 2709, гривяк – 1132, фазан – 2943, яребица – 339.
„Хищниците са най-големия конкурент на ловеца и „изяждат“ труда ни“, се казва емоционално в доклада на ЛРС- Видин за отминалата година. Напомня се и че сред задълженията, разписани в ЗЛОД, борбата с хищниците е работа за всеки ловец.
Повече от 300 % изпълнение в плана за отстрел на чакали отчитат видинските ловци. При план за ползване 626 броя са отчетени 1626 отстреляни чакала. През годината са отстреляни още 302 лисици, 6 скитащи кучета и 4 вълка. За по-прецизното отчитане при отстрела на хищници общото събрание се обедини около решение всеки хищник да се отчита с чифт уши.
В организационно отношение отчетният доклад уточнява, че избраният през 2023 г. Управителен съвет на „Сдружение ловно рибарско дружество Видин“ е вписан в регистъра през януари 2024 г. и реално от тогава работят както Управителният, така и Контролният съвет.
„Взетите решения подпомагат щатните служители при изпълнение на основните им задължения, както и работата на отделните дружини“, отчитат от ръководството и подчертават, че във своята вековна история българските ловци винаги са били единни и са защитавали целостта на ловната организация. Декларира се още, че работата на ръководения екип ще продължи да е насочена към укрепване на организационното единство и правилното стопанисване на дивеча и рибата в предоставените за стопанисване ловностопански райони.
Предоставените площи за стопанисване на ловците от ЛРС-Видин са в размер на 168055.30 ха, разпределени в горски фонд 31149.90 ха и селскостопански фонд 136905.40 ха.
В сдружението членуват 2080 ловци.
Избрани бяха и 4-ма делегати, които ще представляват видинското сдружение на ловците и риболовците в Общото събрание на НЛРС-СЛРБ, което ще се проведе през юни във Велико Търново.