Летописът на ЛРД – Враца започва на 20 септември 1897 г., когато по инициатива на врачанското Горско управление се основава ловджийско дружество „Орел“ с 60-членен състав и първи председател майор П. Георгиев от София. Тогава е изработен и първият печат с надпис „Врачанско ловчийско Дружество „Орелъ“, с гравиран в средата образ на орел. Със средства на ловците са закупени зелен плат, атлаз, свила и сърмен ширит, от които било изработено знамето, осветено през лятото на 1902 г. в Мътнишката Света обител. За празник на организацията е определен 14 септември, отбелязването на който ставало със състезания по стрелба и общоградско увеселение.
Първите години са изпълнени с ентусиазъм и инициативност, което го превръща в едно от най-дейните ловни дружества в страната. Заслуга за това имат председателите Ц. Леонкев, К. Добрилов, майор Тренев, Петър Масларски, а в по-късните периоди Димитър Мерудийски, Трифон Петров, Горан Нинов. Особено активна дейност се развива под ръководството на поручик Иван Сокачев /1914-1916 г./, инициатор на много мероприятия с особено важно значение за ловното дело. Негова е идеята за пръв път в България да се уреди ловен парк-развъдник за сърни. За пръв път в историята на Ловната организация у нас Врачанското дружество предлага селските ловци да се групират в ловни дружини, без каквито е невъзможно осъществяване на ловностопански мероприятия. За целта Сокачев изработва Правилник за организирането им, който е гласуван и приет от Общото събрание на дружеството на 19 май 1915 г.
След войните Врачанското дружество изгражда фазаново стопанство, ловен парк-развъдник, развива ловно-стрелковия спорт. В историята остават имената на много ловци от района, спечелили престижни награди на Международни стрелкови състезания в Атина, Будапеща и Букурещ.
През 1936 г. в центъра на Враца е построен Ловен дом на три етажа. До 1934 г. канцелариите на дружеството се помещавали под наем.
Едно от задълженията на ловците били безплатните трудодни при прибиране на реколтата, засаждане на фиданки, строене на сгради, чешми и др. През 1961 г. за един ден ловците от село Чирен засадили 870 тополи.
На 3.09.1974 г. в м. „Дъбника“ е открито стрелбище за скейтова и стендова стрелба. В комплексното стопанство започва отглеждане на ловни кучета и стада питомни и полудиви патици, а във водоемите му се произвежда шаранозарибителен материал.
В периода 1980-1990 г. в м. „Церовска махала“ е сформирано стадо от муфлони. Тяхната численост достига 48 броя. В същата местност били разселени и няколко елена-лопатари.
След промените през 1989 г., ЛРД-Враца се оказва със собствен ловен дом /национализиран през 1956 г./, с обновено и ремонтирано стопанство, но без документи за собственост, и модерна люпилня върху имот, подлежащ на реституция – сериозни проблеми, от които зависи съществуването на дружеството. След дълги съдебни процедури, дружеството получава нотариален акт за Ловния дом. Заслугата за този успех е на тогавашното ръководство- председателят Иван Здравков и ръководителят Стоян Стоянов. Тогава е узаконена и земята, върху която е разположено стопанство „Дъбника“.
Днес ЛРД-Враца се простира на площ от 89.185 ха и граничи с ЛРС-Монтана на запад, ЛРС-Мездра на изток, ЛРС – Бяла Слатина на север и ДПП „Врачански Балкан“ на юг. Под „шапката“ му се обединяват около 1100 ловци и риболовци, членуващи в 36 дружинки от общините Враца и Криводол, като три от тях са обединени: Челопек-Паволче, Пудрия-Бабино, Мало и Голямо Пещене. Най-голяма е територията на Девене – 4 248 ха, следва Враца с 3665, Чирен 3985, Галатин – 3330. Средната площ на дружинките е между 2700 и 3000 ха. Теренът е предимно равнинен и полупланински район и само малка част от него е в планински район. Председател на дружеството е Николай Ненчев, а ръководител – Стоян Стоянов.
„За мен е чест да бъда председател на ЛРД-Враца от 1996 г. – сподели председателят Николай Ненчев. – Гордея се с историята и постиженията на дружеството през годините и се радвам, че то е сред водещите в страната по отношение на финансова стабилност, членска маса и материално-техническа база. На бъдещето гледам оптимистично и вярвам, че ще дойдат по-добри времена за организацията. За целта обаче следва да бъдат направени законодателни промени не „на парче“, а сериозно и цялостно обмислени, с активното участие на съответните държавни органи…
Поздравявам всички членове на ЛРС-Враца с предстоящия юбилей и им пожелавам най-вече здраве и наслука. Предвиждаме тържеството по повод 120-годишнината да се състои на стрелбището ни в „Дъбника“ на 5 август, седмица преди откриването на ловния сезон. Ще поканим гости от Националната организация, Горското стопанство, бивши председатели на дружеството и приятели. Ще организираме състезание по стрелба и ще наградим заслужили ловни деятели през годините. За доброто настроение предвиждаме забавна програма с диджей, два танцови състава – модерен балет и народни танци, и по възможност оркестър за духова музика… Нека всички членове на дружеството да се чувстват поканени на празника!“