Задачите и предизвикателствата, които стоят пред Националната организация, са заложени в основата на Мандатната програма на Съюза за мандат 2021-2025 г., приета миналата седмица от Общото събрание на НЛРС-СЛРБ.
Тя очертава приоритетите в областта на ловностопанската, рибостопанската дейност и усъвършенстването на нормативната база за лова и риболова; съюзно-организационната и финансово-стопанската дейност, както и международната, медийната и обществено значимата дейност.
По отношение на ловностопанската дейност в Мандатната програма един от главните приоритети е нуждата от активна работа за преодоляване на последствията от АЧС. За да се постигне това, необходимо е да се запази критичният минимум от запаса на популацията на дива свиня в отделните региони на страната и да се създадат предпоставки за тяхното увеличаване. Друг важен момент е възстановяването на запасите на дивата свиня до допустимите, определени за отделните ловностопански райони и региони в страната.
Увеличаването на обема на произвеждания и разселен дивеч в природата чрез Националната програма за разселване на дивеч на НЛРС-СЛРБ е вторият приоритет в програмата. Основните цели за изпълнение тук са формирането на обективна оценка на възможностите за увеличаване капацитета на стопанствата за производство на допълнителни количества и видове дивеч, подходящи за разселване в определени региони, както и запазване на възможностите на ловеца да упражнява правото си на ловуване на базата на брой ловни излети на нивото преди настъпването на АЧС.
Третият приоритет се свързва със създаване на нужните предпоставки от сдруженията и стриктен контрол от страна на държавните органи в рамките на целия процес за правилното доотглеждане и адаптация на дивеча преди разселването му. Контролът при набирането и разходването на финансови средства на сдруженията при доотглеждането и разселването на дивеч е от ключово значение.
Запазване в дългосрочен план на регалната ловно-правна система чрез подновяване на договорите за стопанисване на дивеча между сдруженията и горските стопанства за нов 15-годишен срок през 2024 г. също е сред приориетите на програмата. Запазването на бъдещото стопанисване на ловищата от сдруженията е основна цел.
Промяната в нормативната база, отнасяща се до ловностопанската дейност, е наложителна. Целта е постигането на по-добри резултати в стопанисването на дивечовите популации и ползването им, както и усъвършенстването на някои ловни практики.
Активният диалог с държавните институции с отношение към поддържането на биоразнообразието на ихтиофауната във вътрешните водоеми и в речните корита чрез зарибяване също е приоритетна тема в Мандатната програма. Създаването на повече възможности и условия за практикуване на любителския риболов в системата на Съюза и в страната чрез предоставяне на стопанисването на рибните ресурси на сдруженията е водеща цел. Приемането на нов „Закон за любителски риболов“ извън действащия сега Закон за рибарството и аквакултурите също е приоритетно.
Акцент е и укрепването на организационното единство и повишаване качеството и ефективността на дейностите. Обединяването на всички ловни и ловно-рибарски сдружения в страната в единна организация за осъществяване на национална ловна политика е най-важната цел. Последващ приоритет е отстояването на позициите на Съюза във връзка с натиска за ограничаване на традиционни ловни практики и инициативи за ограничения в ползването на видове, обект на лов. Основна цел тук е защита интересите на българския ловец в партньорство с FACE и CIC пред европейските институции.
Подобряването на медийния образ на родния ловец и популяризирането на приноса, който той има за опазването на нашата природа чрез партньорство с националните електронни и печатни медии, също е заложен в програмата приоритет. Цели се промяна на отношението и мнението за дейността на българския ловец в публичното пространство.