Ловците бяха сред основните помощници на пожарните екипи за овладяване на огненото бедствие, което погълна над 110 000 декара горска и полска площ в района на Свиленград през последните дни.
При подобни ситуации техният принос често остава встрани от общественото внимание и – доколкото биват споменавани, те са просто „част от доброволците“ на терен.
Истината е, че в много случаи помощта на ловците е от особено важно значение, защото те са хората, които детайлно познават особеностите на ландшафта в ловностопанските си райони, способни са на бърза организация и взаимодействие,милеят за природата и дивеча повече от мнозина други.
Екипът ни влезе във връзка с ловците от няколко района в Свиленградско, за да научим през техния поглед за действията по овладяване на мащабния пожар и последствията върху природата от него. Един от тях е
Марин Атанасов, председател на ЛРД-Лисово, ЛРС – Свиленград:
„Участвах през цялото време заедно с още колеги. Напътствахме техниката накъде да върви, за да се отървем с колкото може по-малко загуби… Хубаво е, че успяхме да спрем огъня в посока Сакар планина. Аз обикалях с верижната техника, водех машината, която пуска просеки да не влезе пожара в планината.“
Огънят, който тръгва първоначално от с. Студена и напредва в посока изток, по думите на Марин Атанасов е с широчина на фронта над 15 километра.
„Всичко е изгоряло, страшно е. Полски и горски терени, частни, държавни… Имаше и неожънати ниви. Гора почти не е останала в този пожар. Пострадаха големи площи широколистни гори – дъб, габър, ясен, в момента горят иглолистни. Широколистните след време ще направят подраст, но за иглолистните няма спасение.
Животните, които обитават тези места, напълно са си загубили местообитанията. От едрия дивеч и хищниците – което е могло е отървало кожата с бягство. За дребния пернат като яребици, кеклици – естествената им хранителна база е напълно унищожена. Да не говорим за костенурки, таралежи, влечуги. Това, което е било под земята, може да се е спасило, но всичко над земята е изгоряло“.
За щастие ловностопанските площи на ловците от Лисово са сравнително слабо засегнати, заради навреме направените просеки за овладяване на огъня и добрата организация на пожарникарите и местните хора.
„Много сериозно пострадаха в с. Мустрак, с. Левка, в Сладун, където е отишла половината мера, където ловуват, в село Студена също“
По време на пожара всеки е помагал с каквото може.
„От нашата дружина само вчера се включиха 5-6 души. Ловците от с. Левка също присъстваха. Доколкото зная, организирали са се и в с.Мустрак, Райкова могила, Щит. Много от ловците са и земеделски производители, така че помагаха и с техника, и с жива сила, за да предотвратим пожара да не напусне територията на България и да влезе в Турция.
В овладяването на огъня се включва и кметът на община Тополовград Божин Божинов. Усилията на групата, с която идва той, са насочени към близкото село Дервиш могила, където размерите на бедствието са страшни. За оказване на помощ районът е посетени от зам.-министъра на МЗХ Мирослав Маринов.
„Районът при нас в Л;РД-Лисово е уязвим за такива бедствия.Всеки пътник в кола може да хвърли един фас в движение, а когато температурите са близо 40 градуса на сянка вече над 20 дни, всичко е сухо като барут! – обобщава председателят на ЛРД-Лисово Марин Атанасов, който дори и по време на разговора ни държи връзка с пожарникарите в района.
По думите му тревата и ниската растителност ще се оправят през есента с дъждовете, но горите няма да се възстановят с години, а добрите запаси от дивеч в поразените територии ще останат за дълго време само в спомените на ловците.
В подобна посока са и разказите на председателя на ловната дружина в с. Левка – Николай Колев, както и на ловеца от ЛРД-Мустрак Емил Димов. Техните гледни точки към бедствието, причините и действията по неговото овладяване и пораженията върху природата и дивеча ще откриете в бр. 7 на сп. „Лов и риболов“.
Екипът ни изказва специални благодарности на ловците от с. Левка за предоставения от района на огнената стихия видео и снимков материал.
Присъединяваме се към призива на ловците към всички да бъдем внимателни, за да не се превръщаме в причина за пожари поради небрежност, в името на дивеча и Природата!
Христина СИМЕОНОВА