ЛРС-Радомир
Ася АСЕНОВА
„Разселени са 200 яребици в Радомирско. Пуснати са в ловните полета край Радомир, градския квартал „Върба“ и селата от общината Друган, Долни Раковец и Кошарите – съобщи Иво Банков, специалист в ЛРС-Радомир. – Мероприятието цели да повиши популацията на птицата, която в последните години е в застой. В него са се включили ловците от 15 дружинки. В Земенско дивечът не е разселван, защото теренът е предимно горски територии, които яребицата не обитава. Напоследък можем да се похвалим с добро разпространение на яребицата, благодарение на ловностопанските мероприятия.“
По думите на Банков отстрелът е изпълнен 90 процента. Яребицата обаче остава обект на нападения от скитащи кучета, чакали, лисици и соколи. Негативно влияние оказва и химизацията на селското стопанство. Още 300 яребици ще бъдат разселени в Радомирско през есента.
ЛРС-Брезник
„В Брезнишко са били разселени 255 яребици от 11-те дружинки в района- каза председателят на ловно-рибарското сдружение Илия Гълъбов. – И тук популацията засега е на досегашното ниво. Птицата не попада обикновено под дулата на бракониери, защото те ходят повече по гората.“
ЛРС-Кюстендил
375 яребици са разселени на територията на ЛРС „Елен”-Кюстендил. Птиците са на възраст 270 дни и бяха доставени от производственото стопанство във Враца. Специалистът по лова в сдружението Диана Манасиева сподели, че бройката е по-голяма в сравнение с 2016 г. и че всяка дружинка е получила по 20 яребици – 10 мъжки и 10 женски.
Тя допълни, че в ЛРС „Елен” се предпочита пролетното разселване, тъй като районът там е с естествено обитание на яребици.
ЛРС-Дупница
690 яребици разселиха ловците от ЛРС-Дупница. 490 от птиците са купени от сдружението, а останалите са бонус от НЛРС-СЛРБ. Птиците са от дивечовото стопанство във Враца, на 270-дневна възраст, което е отлична предпоставка за адаптацията им в дивата природа. Птиците са разпределени между 20 ловни дружинки от сдружението. Изключение правят само 3 от дружинките във високопланинския район на Рилското корито, където този вид не е разпространен и не може да се адаптира.
Сред участниците в разселването бе Даниел Цекин от дружинката на бобовдолското село Долистово. „Ние получаваме 60 яребици. Пуснахме ги в двете ловища, с които разполагаме, в местностите „Бумбарски сливи“, „Митова падина“, „Стублицата“ и „Ширине“. Имаше период, в който имаше достатъчно яребици, но преди 2-3 години студът ги умори и сега не са много. Затова тези са добре дошли. Лошото е, че много лесно стават плячка на лисиците. Миналата година само няколко часа, след като ги разселихме, една лисица вече ги бе надушила. С баща ми вечерта отидохме на мястото, където бяхме пуснали птиците, и той отстреля лисицата така, както беше захапала една яребица”, сподели 27-годишният ловджия. Точният стрелец е Румен Цекин, а Даниел е най-младият председател в сдружението на ловците в Дупнишки регион.
ЛРД-Есеница
В ловищата на ЛРД-Есеница към ЛРС-Вълчи дол бяха разселени 45 фазана в много добро състояние. Предварително се прочистват районите от чакали и лисици, за да се даде спокойствие на дивеча. Председателят Петко Керчев заяви, че има подходящи местообитания – фазаните са пуснати край малка рекичка, където има трънкосливки за прикрития на птиците.
Всяка година дружинката разселва и по 20 – 30 яребици, които се осигуряват от сдружението. Вече наблюдават 4-5 много добри ята с по двайсетина и повече птици. Ловците са изградили четири хранилки с добро покритие отгоре, за да са предпазвани от хищници. „Увеличават се фазаните и яребиците от възпроизводството, като специално при яребиците няма яйца да остават неизлюпени, колкото броя има в гнездата, толкова малки се добиват“, категоричен е Петко Керчев.
ЛРС-Първомайско
750 яребици бяха разселени в ловните полета на ЛРД „Марица“ -Първомай. 500 от тях са платени от бюджета на дружеството, а останалите 250 са бонус по националната програма на НЛРС-СЛРБ. Яребиците са от дивечовото стопанство във Враца към фирма „Сокол-БЛРС“. 18 от 24-те дружини в първомайската организация са равнинни и птиците бяха разселени там.