Нуждата от по-прагматичен подход към управлението на запасите от едри хищници и по-специално на тези от вълци бе фокусът на провелата се на 31 май в Брюксел среща между Федерацията на Европейските ловни асоциации (FACE), Съюза на ловците от Северна Европа и вицепрезидента на Европейската комисия Ирки Катайнен.
FACE откри срещата с обзор на всички искания относно коректното прилагане на Член 19 от Директивата за хабитатите. Целта е да се осигури процес за осъвременяване на нивото на защита, осигурявано на някои популации от животински видове, както и на повече гъвкавост при взимането на индивидуални решения в тази насока.
Беше обсъден дългосрочният проблем, свързан със случаите на намеса от страна на Европейската комисия в политиката на Швеция и Финландия по отношение на стопанисването на вълчите популации. Подобни дълготрайни конфликти създават ненужно напрежение и законова несигурност за двете държави, които се стараят да постигнат базирани на доказателства и юридически издържани планове за стопанисване на популациите от вълци.
Торбьорн Ларшон, президент на Шведската асоциация за лов и управление на дивата природа, заяви следното: „Осемгодишното посегателство срещу Швеция нарушава доверието между заинтересованите страни и трябва да бъде прекратено незабавно. Изграждането на доверие не може да върви паралелно с неприключено съдебно дело срещу нашата страна. Европейската комисия трябва също така да осъзнае, че прилагането на Директивата за хабитатите трябва да отчете специфичните местни, регионални и културни различия на всяка държава, за да се предотвратят неизбежни конфликти между хората и едрите хищници.“
Главният секретар на Финландската ловна асоциация заяви следното по време на конференцията: „Финландия трябва да бъде оставена да установи плана си за управление на вълци без постоянна заплаха от съдебни дела от страна на Европейската комисия. Не е възможно да се изгради необходимият дългосрочен консенсус за управление на вълчите популации с толкова много несигурност и критичност. Ние искаме същото ниво на доверие по отношение на стопанисването на вълците, както е при кафявата мечка и риса.“
Генералният секретар на FACE Лудвиг Вилнегер заяви следното: „Настъпи време Европейската комисия да установи процедура за промяна на анексите към Директивата на хабитатите за определени видове едри хищници, чиято численост достигна достатъчно високи равнища. Той призова ловът да бъде приет като напълно ефективно средство за ефективно управление на едрите хищници.“
FACE също така използва форума, за да разясни позицията си за следващата Обща селскостопанска политика на ЕС след 2020 г. FACE представи и широк спектър от конкретни мерки за прилагането на по-успешно управление на запасите от дребен дивеч. Европейските национални ловни асоциации ще подкрепят FACE при изготвянето на следващата ОСП, така че правителствата на държавите членки на ЕС да бъдат изключително внимателни при постигането на целите, свързани с биоразнообразието.