1. Турнирът за Купата на НЛРС – СЛРБ ще се проведе на четири полуфинални зони както следва :
1.1. 05.07.2005 зона Североизток на стрелбище „Калипетрово“ на ЛРС „Сокол1“-Силистра / Зоната обхваща областите Русе, Търговище, Разград, Шумен, Варна, Добрич, Силистра /
1.2. 06.07.2005 зона Северозапад на стрелбище „Картала“ на ЛРС- Велико Търново / Зоната обхваща областите Монтана, Търново, Видин, Враца, Ловеч, Плевен, Габрово /
1.3. 12.07.2025 зона Югоизток на стрелбище „Маринка“ на ЛРС „Лебед“ – Бургас / Зоната обхваща областите Бургас, Сливен, Ямбол, Хасково, Кърджали /
1.4. 13.07.2025 зона Югозапад на стрелбище „Бранителите на Стара Загора“ на ЛРС-Стара Загора / Зоната обхваща областите София, Стара Загора, Благоевград, Кюстендил, Перник, Пловдив, Пазарджик, Смолян, Ботевград /
19-20. 7. 2025 ФИНАЛ на стрелбищния комплекс на ЛРС-Казанлък
Заявки от сдруженията да се изпращат до irgev@abv.bg Повече информация на 0886500546 – Хари Иргев.
2. Участието е индивидуално и отборно. Отборите са съставени от трима стрелци /могат да бъдат и смесени – мъже и жени, само мъже или само жени/. Всяко сдружение има право да изпрати на полуфинал 6 стрелци – трима отборно и трима индивидуално. От всеки полуфинал за финал се класират три отбора /9 стрелци/ и шест стрелци индивидуално – общо 15 стрелци от полуфинал. Въвеждат се категория жени и категория ветерани (навършени 60 години). В новите категории се класират както следва:
2.1. Жени – по 3 от всеки полуфинал, общо 12. При по-малко участнички в някой от полуфиналите бройката се допълва по резултат от другите полуфинали. Когато жена участва в отбор и се класира отборно за финал, резултатът й във финала се зачита за отборното класиране, а индивидуално в категория жени.
2.2. Ветерани – по 1 от всеки полуфинал и двама по резултат, общо 6. При по-малко участници в някой от полуфиналите бройката се допълва по резултат от другите полуфинали.
3. При провеждане на полуфинал организаторите са длъжни да осигурят табло за отчитане на резултатите, което трябва да е поставено на място видимо за съдиите и стрелците на стрелковата площадка. Всеки стрелец след приключване на стрелбата си от определена стрелкова позиция има право да обжалва резултатите си отразени на таблото. Съдията, водещ серията, след консултация със страничните съдии взема решение дали да уважи обжалването, или не, като решението му е окончателно. След преминаване на следваща стрелкова позиция резултатите на таблото са окончателни. След приключване на серията се сравняват резултатите от таблото с тези във ведомостите, като при несъответствие се зачитат отразените на таблото и всеки стрелец подписва окончателните резултати.
4. Полуфиналите се провеждат на две серии по 25 мишени – общо 50 мишени на състезател. Всяка серия се стреля по пет мишени от пет позиции. Схемата на всяка серия се определя от НЛРС-СЛРБ. На всяка позиция може да има две комбинации:
1. три (3) единични мишени и една (1) двойна мишена (едновременни или последователни)
2. една (1) единична мишена и две (2) двойни мишени (едновременни или последователни)
Единичните мишени от схемата могат да се избират в произволен ред на машините и да се стрелят с два изстрела. Първата паничка от всяка двойна мишена трябва да бъде втората от предишната двойна мишена. Последователността (схема) на стрелба е поставена на всяка позиция и е изписана по четлив за стрелеца начин.
Стрелците от серията отиват на стрелковите позиции в реда, установен в протокола (форма) за резултатите. Стрелецът с последен номер от серията застава зад позиция 1, без да пречи на действащия стрелец и е готов да заеме мястото му, веднага щом стрелецът на позиция № 5 приключи стрелбата по мишените от своя списък. След това съдията показва всички траектории на мишените, използвани в схемата на площадката, и подава сигнал “старт” на първия стрелец в серията.
Дава се максимално време от 20 секунди на стрелеца да поиска мишените си след изстрела на стрелеца преди него.
Съдията трябва да посочи на стрелеца на позиция № 1 кога е неговият ред да стреля.
След като заеме мястото си за стрелба, стрелецът може да зареди оръжието си, като го държи отворено (или с отворен затвор при полуавтоматичните), с изключен спусък и цев, насочена към стрелбището и вътре в ограничителя за ъгъла на стрелба. Стрелецът може да затвори пушката си (или затвора) само когато дойде неговият ред да стреля.
Когато стрелецът на позиция № 5 приключи стрелбата по мишените от своето меню:
– той застава в очакване зад позиция № 1;
– другите стрелци се преместват на позицията точно вдясно от тях;
– стрелецът, който преди това е чакал, заема мястото си на позиция № 1.
След като е стрелял на своята позиция, състезателят изчаква, докато следващият стрелец завърши стрелбата си, преди да заеме мястото си, като внимава да не пречи на стрелящия.
Винаги стрелецът на позиция № 1 започва серията от пет мишени.
Смяната на позицията трябва да се извърши с оръжие „ОТВОРЕНО И НЕЗАРЕДЕНО”.
Използването на една и съща пушка от няколко стрелци в една и съща серия е забранено.
По изключение е позволено, но само при неизправност на оръжието, стрелецът да заеме пушката на друг стрелец, който не е част от неговата серия, за да довърши цикъла си със съгласието на другия стрелец и съдията.
Когато на мястото за стрелба има кошче за отпадъци или контейнер за изстреляни гилзи, стрелецът е длъжен да го използва за своите. Стрелците, които имат ежектори на оръжието си, са длъжни да предпазват съдията и останалите състезатели от изхвърляните гилзи. Стрелците, използващи полуавтоматична пушка, са длъжни при напускане на позицията да съберат празните си гилзи и да ги изхвърлят в кошчето за отпадъци.
Състезателите, съдиите и персоналът, които се намират в близост до спортно събитие от типа Compak® Sporting, е желателно да носят средства за защита на слуха.
5. Финалът ще се проведе на 20.07.2025 г. на стрелбището на ЛРС- „Сокол” – Казанлък. Стрелбата ще бъде на две стрелкови площадки по 25 мишени – общо 50 мишени на състезател. На всяка площадка се стреля по пет мишени от пет позиции. Схемата на всяка площадка се определя от НЛРС-СЛРБ.
На всяка позиция може да има две комбинации:
1. три (3) единични мишени и една (1) двойна мишена (едновременни или последователни)
2. една (1) единична мишена и две (2) двойни мишени (едновременни или последователни)
Единичните мишени от схемата могат да се избират в произволен ред на машините и да се стрелят с два изстрела. Първата паничка от всяка двойна мишена трябва да бъде втората от предишната двойна мишена.
Правилата за провеждане на сериите във финала са същите като на полуфиналите.
Пърите шест стрелци с най-добър резултат се класират за финална серия. При равен резултат на стрелци за влизане във финална серия се прави престрелка на една позиция, определена чрез жребий по пет мишени, определени от главния съдия и по-добрият заема мястото във финалната серия. Резултатите се зануляват, като финалната серия се стреля на площадка и схема определени от представителя на НЛРС-СЛРБ. Редът на стрелба е от най-ниския към най-високия (първи стреля състезателя с най-нисък резултат от финалните квалификационни серии). При равен резултат на стрелци във финалната серия и отбори за класиране от първо до шесто мято на финала се прави престрелка и по-добрият заема съответно по-предно класиране. Резултатите при престрелка (отборна и индивидуална) се отчитат от трима съдии, застанали на различни позиции.
6. Разрешени са патрони с диаметър на сачмите до 2,5 мм и тегло до 28 г. Ако стрелец използва муниции, които не отговарят на регламента, всички изстрели, направени преди проверката, ще се считат за нулеви. При повторно установяване на такова нарушение стрелеца се отстранява от турнира.
7. На полуфиналите и финала за Купата на НЛРС-СЛРБ се спазват следните правила при отсъждане на удар/пропуск:
1. Причини за отсъждане на „нова мишена”:
1.1. Мишената е счупена при излитане от машината
1.2. Мишената е изстреляна от друга машина
1.3. Съдията преценява, че мишената е напуснала траекторията, определена за състезанието (турнира)
1.4. Мишената е изстреляна повече от 3 секунди след извикването от стрелеца
1.5. Стрелецът не е извикал мишената
1.6. Съдията не е в състояние да прецени мишената
2. Отсъждане на стрелкови ситуации:
2.1. Първа от последователно дубле е „нова мишена“ – отсъжда се ново дубле
2.2. Втора от последователно дубле е „нова мишена“ – отсъжда се резултатът от първата (удар или пропуск) ново дубле
2.3. Една от синхронно дубле е „нова мишена“ – отсъжда се ново дубле.
8. Организаторите на всеки от полуфиналите и финала са длъжни да осигурят провеждането на официална тренировка в деня преди турнира, на която стрелците могат да се запознаят с траекториите на всички налични на стрелбището машини. На официалната тренировка няма да се знаят местата за стрелба на турнира (полуфинал или финал), кои точно машини и в каква последователност ще бъдат включени в схемата.
За всеки състезател се заплащат такса за участие 40 лв. за полуфинал и 15 лв. за тренировъчна серия от 25 паници. Таксата за участие във финала за класиралите се ще бъде заплатена от НЛРС-СЛРБ.
9. При промяна на обстоятелства дати или друго организаторите ще ви информират своевременно.
Успех на всички!