Изпълнението на проект „Подобряване природозащитното състояние на черния лешояд (Aegypius monachus), чрез изпълнение на мерки от Плана за действие за вида”, с бенефициент Национално–ловно рибарско сдружение „Съюз на ловците и риболовците в България“, финансиран от оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.”, съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд на Европейския съюз., бе представено на пресконференция на 22 август в Дома на ловеца, на бул. „Витоша“ 31-33.
На пресконференцията присъстваха представители на управляващия орган от ОПОС, членове на УС на НЛРС–СЛРБ, екипът за управление на проекта, полевите сътрудници от Хасково, Девин, Гоце Делчев и Враца, изпълняващи дейности по проекта, както и служители на НЛРС-СЛРБ.
Информацията за всичките 5 основни дейности, изпълнени през последните 3 г. и половина в реализация на мерките от Плана за действие на черния лешояд, бе презентирана от ръководителя на проекта инж. Стилиян Герасков, който е и експерт „Национални и европейски политики и законодателство в сферата на лова“ в НЛРС-СЛРБ.
В рамките на основните дейности е разширена мрежата от площадки за подхранване на лешоядни птици в страната чрез изграждане на седем нови площадки в целеви райони Осигурена е и естествена хранителна база на лешоядите, като е увеличена плътността на популациите на копитни видове дивеч. Изолирани са опасни електропреносни стълбове и електропроводи и са подобрени условията на гнездене чрез изграждане на изкуствени гнезда.
Проектът е на стойност малко над 2 млн. лева и на 27 август 2023 г. приключва.
„Интересен и разнообразен проект, по който бе свършена много работа“, обобщи инж. Герасков. Той благодари за всеотдайния труд на колегите си за успешния завършек на дейностите, всяка от които с по 5, 6, 7 тежки поддейности, реализирани в сложната ситуация на пандемиятаот Ковид-19, войната в Украйна и икономическата и финансова криза.
„Благодаря на всички вас за съдействието, което сте оказвали и ще оказвате“, каза още ръководителят на проекта Стилиян Герасков и изрази надежда, че съградените съоръжения ще продължат да функционират и ще изпълняват функциите, за които са създадени.
„Прави чест на ръководството на Съюза на ловците и риболовците в България и на председателя му инж. Василев, поели ангажимент да изпълнят такъв голям проект“, обяви директорът на Природен парк „Врачански Балкан“ Николай Ненчев, който и е член на УС на НЛРС-СЛРБ.
Той подчерта, че от 10 години работи с оперативна програма „Околна среда“ и в приоритетна ос „Биоразнообразие“ това е най-големият и най-безупречно изпълненият проект за двата програмни периода. Заслугата за това е на екипа, изпълнил дейностите, каза още Николай Ненчев и благодари специално на Ива Петрова – Ръководител на проекта през 40-те от общо 43-те месеца, която е и експерт „Проекти и програми“ към УС на НЛРС – СЛРБ.
Директорът на ПП „Врачански Балкан“ надреди НЛРС-СЛРБ сред първите три неправителствени организации, заедно със Зелени Балкани и Българско дружество за защита на птиците, които са в състояние да реализират подобни по мащаб природозащитни проекти.
Като най-важно постижение, което не е отчетено в резултатите от проекта, а е практически най-значимо, Ненчев определи: „Съюзът на ловците и риболовците в България намира своето достойно място в гражданския сектор по отношение на природозащитната дейност. Той е широко капацитетна организация в национален мащаб, която има възможност да генерира и реализира големи проекти, свързани с опазването на биоразнообразието и природозащитата“.