Георги НИКОВ
Сред чудесна природа, сгушено в Балкана между Омуртаг и Елена, е антоновското село Стеврек. Условията за развитието на ловното стопанство са много добри, а мнозина твърдят, че местната дружинка има надвековна история. В момента тя е най-многобройна на територията на ЛРС-Антоново. Над 110 са членовете й, които излизат на ловни излети на две групи, но когато се провеждат събирания, те са единни и приятелски настроени. Години наред ловците от дружината са с най-голям отстрел на диви прасета. На много места казват, че ловните дружинки възрастово са застаряващи, но тук не е така, защото има желаещи, които са на младежка възраст и искат да станат ловци. Най-възрастният е 70-годишен, а младите ловци са предимно от този край. Около 8 хил. ха е ловната площ, която е предимно горска и има възможност за добрата популация на дивеча.
На фона на големите грижи, които се полагат за дивеча, идват и добрите резултати, твърдят самите ловци, но заслуга има и младият и много амбициозен председател на дружинката Исмаил Акифов. Той просто гори от желание да се работи така, че тя да е винаги сред първите в сдружението. На традиционните състезания по стрелби стеврешките ловци участват с по два отбора, и то много успешно, заемайки първите места. Ненапразно на традиционния ловен събор Акифов получи високото отличие за успехите на дружинката от Димитър Димитров, председател на ЛРС-Антоново. А най-дългата маса по време на празника беше на дружинката в с. Стеврек с участието на повече от 50 ловци и най-хубавата гозба – „Агнешки мръвки задушени на пара”, подготвена от техния готвач. „Много съм доволен, че съм член на най-голямата и най-добрата ловна дружинка в сдружението. Винаги ме е радвало, когато съм сред ловците, водим си задружен живот, а това е и голямата амбиция на младия председател Исмаил Акифов“, казва кметът на община Антоново Танер Али, който членува в ЛРД-Стеврек и помага много за осъщесвяване на нейната дейност.
На събора стана и срещата ни с председателя Акифов, когато познавах и от предишни гостувания. Както винаги, неговите минути са разчетени, всичко трябваше добре да премисли, така да организират нещата, че дружинката да свърши поставените й задачи.
„Нашата дружина е най-голямата, но и има и най-много успехи. Тази есен приехме още двама млади ловци, така че вече сме 110, организирани в две излетни групи. Мога да кажа, че има някакво вътрешно съревнование между тях, което добре се отразява както на грижите за дивеча, така и в точната стрелба. Основно ловуваме на диви прасета, такъв ни е теренът в Балкана. Миналия сезон общо двете групи завършихме с около 80 бр. отстреляни животни, имаше и едри глигани, а няколко от тях бяха с тежина 180 кг и с добри трофеи”, казва Исмаил Акифов.
Споделя, че от 2-3 години се наблюдава в ловния им район и добра популация на благородни елени и сърни, за които също се полагат големи грижи от ловците не само в подхранването, но и за опазването им от бракониери.
„За да се задържат животните, е нужно добре да ги храним, което се прави целогодишно при нас. Закупихме 3 бр. електронни хранилки и резултатът е добър. В определено време и час те пускат зърното, което привлича дивите прасета край тях. По около тон концентриран фураж се използва годишно в подхранването чрез трите електронни приспсобления. А за сърните се стараем да имаме поне по 6-7 хранилки във всяко ловище, които зареждаме с подходящ фураж. През зимата, когато снегът е голям в Балкана, изнасяме всяка седмица храна, за да не гладуват сърните и елените. Имаме и две дивечови ниви, от по десетина декара, засяваме ги с овес и царевица. Добитата реколта не я прибираме, оставяме я на място и това допълнително привлича животните да се въртят там, където намират достатъчно храна”, допълва председателят на дружинката Исмаил Акифов.
Всичко това естествено довежда и до добра слука. Има ловци, които са удряли по 4-5 глигана с много качествени трофеи, сред тях са Танер Юмеров, Шевкет Арифов, Юлкю Адемов и други, които се гордеят с отстрела си. Повечето трофеи са запазени и ще бъдат поставени по стените на новия ловен дом, изграден от самите ловци.
Майстор на точната стрелба, ловецът Танер Юмеров, секретар на дружинката, споделя: „Пет диви прасета беше слуката ми миналия сезон, а най-големият глиган тежеше над 200 кг, притежавам трофей с дължина на глигите 22 см. Животът в дружинката е много организиран, има напредък с новото ръководство. Още две-три години до края на мандата и вероятно ще отидем много по-напред, защото идеите за обогатяване на дейността са много. Имаме добри кучета, които работят перфектно, те са на ловците Сезгин Исмаилов, Хюсеин Дормусалиев, Юсуф Сабриев и на председателя на дружинката Исмаил Акифов.”
Много се държи на точността и присъствеността на членовете на ловната дружинка в мероприятията, които са задължителни за членовете. „Още в началото на годината правим събрание, на което набелязваме колко мероприятия ще има и в кои ловците трябва да вземат участие. Ако отсъстват и нямат извинение, събираме по 10 лева от всеки неучаствал, но мислим да удвоим сумата. Ефектът е голям, защото колеги преди не идваха на събранията и на останалите събирания, не се ангажираха и присъстваха едва половината членове. Сега всичко е организирано и с глобите обогатяваме базата си. Гостите, които идват на ловни излети, също помагат със своите средства. Мисля, че всичко върви по правилен път и се надявам, че все по- добра ще е организацията ни, а това е от значение и за добрата слука”, усмихва се доволно Исмаил Акифов.
„Благодарение на община Антоново и лично на кмета Танер Али, който е и наш член, стопанисваме вече ловен дом. Той се намира в с. Старчище, в бившата детска градина. Ремонтирахме сградата, събрахме си парични средства и я обзаведохме с фризер, маси, телевизор, музикална уредба, кафе машина и микровълнова печка, всичко, което е необходимо за ловците. Разполагаме с електричество и питейна вода, а най-хубавото е, че имаме и музиканти, които владеят ритъма на хората, свирят на китара, кларнет и на барабани – цял ловен оркестър, който ни е много необходим за доброто настроение.”