Изпълнението на проект „Изготвяне на План за действие за вида Планински кеклик (Alectoris graeca graeca, Меisner,1804)“ представиха на заключителна пресконференция участници в екипа, реализирал дейностите, и главния секретар на НЛРС-СЛРБ Даниел Тошков. На събитието бяха презентирани заплахите и лимитиращите фактори пред разпространението на планинския кеклик у нас, предприетите мерки за опазване, както и необходимите природозащитни действия за запазването му в българската природа.
Изготвянето на План за действие се налага заради присъствието на вида в Закона за биологичното разнообразие (Приложения 2 и 4), в Директивата на ЕС за опазване на птиците (Приложение 1)и в Бернската конвенция.
По време на теренни проучвания в рамките на проекта планинския кеклик е установен в Стара планина, Рило-Пиринския масив, Западните Родопи и Беласица, но Даниела Борисова от Клуб „Приятели на ПП „Врачански Балкан“ уточни, че ареалът му на разпространение е по-широк и обхваща всички планини у нас. Навсякъде обаче е с изключително ниска численост. Единственото изключение е Врачанския Балкан, където експерти на природния парк от 10 г. успешно размножават планински кеклици в условията на полусвободно отглеждане. Само през тази година са отгледани 300 птици за разселване.
Наличният пролетен запас в страната е възлизал в миналото на около 20 000 птици, а според различни оценки към момента са налични между 600 и 3000 гнездящи двойки. Общото мнение на специалистите е, че популацията е застрашена и намалява.
За няколко „тесни“ места в жизнения цикъл на вида алармираха експертите на база събраната и анализирана информация и проведените теренно проучвателни дейности и резултатите от тях. На първо място това са промени в местообитанията, свързани с промяна в земеделските практики. Следва опасността от фрагментация на местообитанията в резултат от залесявания с нетипични култури в типични кекличеви местообитания. Промените в местообитанията, свързани със замирането на екстензивното земеделие, също застрашава бъдещето на вида. Друга заплаха е механизирано косене и почистване на пасища и ливади.
Една от заплахите пред възстановяването на вида у нас е хибридизацията му с тракийския кеклик. В тази връзка в проекта за План за действие се предлага налагане на забрана за разселване на тракийски кеклик в ареала на планинския.
Нужно е и подхранване на вида по време на зимния период, включително чрез създаване на дивечови ниви. Въпреки, че кеклиците използват основно семена на диви растения, наличието на селскостопанска продукция (макар и на малки площи), значително увеличава хранителното предлагане в тези зони.
Съгласно заповед за обявяване на защитените територии видът фигурира като предмет за опазване в над 25 защитени зони с обща площ 1 117 000 ха. За да се валидизират и актуализират данните, в рамките на проекта са извършени теренни проучвания. За работата на терен НЛРС-СЛРБ осигури водачески услуги чрез ловно-рибарските сдружения по места, където се предполага, че има наличие на гнездящи двойки от вида.
Проектът на План за действие за вида бе изготвен от експерти на „Сдружение „Зелени Балкани“ – Стара Загора и Клуб „Приятели на Природен парк „Врачански Балкан“ под координацията на НЛРС-СЛРБ. Той е финансиран от оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“ на ЕС, проект № BG16M1OP002-3.020-0006, чийто бенефициент е НЛРС-СЛРБ. Предстои обсъждането на Плана в Обществения съвет на МОСВ и утвърждаването му от министъра на околната среда и водите.
Приемането на Плана предполага и предприемане на мерки, за които може да се кандидатства за финансиране по ОП „Околна среда“. Ловно-рибарските сдружения, чиито територии попадат в ареала на разпространение на планинския кеклик, ще могат да кандидатстват и да участват в изпълнението на тези мерки.