На 19 септември в Плевен се проведе Национаално съвещание на ръководството на НЛРС-СЛРБ с ловно-рибарските сдружения от страната.
Поводът бе проблемите, които изпитват множество сдружения, свързани с изграждането на възстановяеми енергийни източници (ВЕИ). Основните теми, които бяха обсъждани, бяха влиянието на фотоволтаичните централи и ветрогенераторните паркове върху биоразнообразието и ловностопанската дейност, унищожаването на плодородна земеделска земя и изсичането на горите.
За целта ръководството на НЛРС-СЛРБ бе поканило на съвещанието представители на МЗХ, МОСВ и ИАГ, които се включиха в дискусиите и отговориха на множество въпроси на ловците. Със свои презентации участваха Стоянка Димитрова от СНЦ „Жива земя“ и Ирина Матеева от БДЗП.
Тъй като ловците много бързо установиха, че фотоволтаиците и ветрогенераторите бързо превръщат хиляди декари в биологична пустиня поискаха да знаят какви мерки могат да предприемат, когато в ловностопанските райони на сдруженията се предвиждат за реализация инвестиционни проекти по отношение на изграждане на съоръжения за ВЕИ.
В началото на съвещанието инж. Стилян Герасков, експерт в НЛРС-СЛРБ ,запозна участниците с целите на ЕС за удвояване на използването на енергия от възобновяеми източници в периода 2020-2030 г. В изпълнение на тези цели и нашата страна прави необходимото, но доста хаотично, което води до загуба и фрагментация на природни местообитания, прекъсване на миграционните коридори на птиците, негативно влияние върху хидроложкия режим в засегнатите райони. Директното влияние върху дивите животни води до безпокойство и загуба на ориентация от електромагните вълни или до директно унищожаване.
За мащаба на предвижданото развитие на ВЕИ бе даден и един конкретен пример. Към настоящия момент са налице над 15 големи проекта за изграждане на вятърни електроцентрали на територията на областите Варна, Добрич, Шумен и Силистра. Приложен бе списък с информация, както следва:
- Изброени пряко засегнати населени места: 67;
- Брой предвидени за инсталиране турбини: 425;
- Единична мощност на турбините: 8 до 10 МW;
- Обща мощност за всички проекти: 3400 МW;
- Брой на жителите, пряко засегнати по данни на ГРАО от 2015 г.: около 50 хил. души;
- Непряко засегнати: Всички, живеещи в Североизточна България.
В резултат на дискусиите с Даниела Ангелова, Филип Спасов и Димитър Касабов от МЗХ, Людмила Каменова и Гергана Димитрова от МОСВ , Юлиян Русев от ИАГ председателят на Съюза Васил Василев призова ръководствата на ловно-рибарските сдружения да бъдат активни и веднага по своя инициатива да реагират при информация за инвестиционни намерения в този сектор.
Експертният състав на Съюза ще изготви и изпрати до всички сдружения методически указания как да се действа в такива случаи.