С настъпването на пролетта лалугерите в последната останала колония в Натура 2000 зона „Западна Странджа“, за която LIFE проектът на БДЗП „Земя за царския орел“ полага специални грижи, се събудиха от зимен сън. Те са застрашен в световен мащаб вид, включен в Червената книга на застрашените видове.
В началото на април се проведе теренно проучване на подсилената през 2017 и 2018 г. лалугерова колония в района. Екипът от БАН установи увеличаване на числеността на лалугерите. Бяха уловени с 40% повече индивида в сравнение със същия период през 2018 г, като 60% от индивидите са маркирани при предишни улови. От всички улови 35% от животните произхождат от застрашената донорна колония до Сливен. Почти всички уловени животни имат външни признаци на размножаване.
Резултатите към момента показват успех в преместването на лалугерите и растеж на колонията в „Западна Странджа“, като преместените животни оцеляват и се размножават успешно.
Беше проучена и лалугеровата колония, донор на индивиди, до Сливен. Всички пасища, които бяха унищожени през предходните години, се обработват. Те са наскоро изорани и засадени с различни култури като преобладава лавандулата, което ги прави непригодни местообитания за лалугера. Опазването на вида в този район изисква общите усилия на всички релевантни институции и организации, защото съществуващата законова рамка и природозащитен статут на лалугера не могат да попречат на унищожаването на пасищата и колониите му в тях.