Наличието на микрочастици от пластмаса в тялото на рибите увеличава до шест пъти рисковете от смъртоносен край. Това твърдят изследователи от университета „Джеймс Кук“ в Австралия.
Авторите на изследването са провели поредица от експерименти с риби от сем. Рomacentra, уловени в близост до Големия бариерен риф и пренесени в специални аквариуми. Там добавяли различни количества микропластмаси в определен съд, като проследили поведението на рибите в замърсения и в чистия аквариум. Тези сред пластмасовите отпадъци се държали доста по-агресивно и много от тях поемали от микрочастиците, възприемайки ги за храна. Но впоследствие голяма част от тях загинали. Изследователите установили, че 90% от рибите, живели в наситена пластмасова среда, загубили живота си в рамките на следващите три дни.
САЩ: Спорове и дискусии по промените в климата и рибарството
Изводите се налагат от само себе си. Предвид нарастващата концентрация на всякакви пластмаси в Световния океан, не е ясно докога ще издържат рибите и всякакви морски обитатели на тази необичайна за тях интервенция. Пораженията и сега се виждат ясно, а в какви мащаби ще са занапред, можем само да гадаем…