Ръководството на НЛРС-СЛРБ поздравява всички риболовци с техния празник Никулден.
На 6 декември българите празнуват Никулден и отдават почит към свети Николай Чудотворец – покровител на моретата, езерата и реките, закрилник на моряците и рибарите, на семейството и рода. На този ден празнуват също банкерите и търговците.
Източноправославната религиозна традиция почита Свети Николай като покровител на мореплавателите. Има много митове и легенди за
силата на светеца,
които се разказват и до днес. Според едно предание, по време на силна морска буря той спасил с молитви моряците на кораба, с който пътувал към Божи гроб. Според друго – светията запушил с шаран дупка в бедстваща лодка, според трето – възкресил моряк, починал при падане от най-високата мачта.
В образа на свети Никола се преплитат чертите на добродетелния християнин и на езически бог. Смята се, че когато е ядосан, светецът причинява бурите и ураганите. Затова на Никулден моряците остават на сушата, а тези, които са на вода, му отдават почести.
Първообразът е историческа личност – Никола Мираликийски, роден през 270 година от н.е. в Ликия, Мала Азия. Роден е в заможно семейство и не познавал нищетата и трудностите на ония години. Още като младеж той наследил голямо богатство от баща си и раздал всичко на децата и бедните си съграждани.
Вършел всякакви добрини
през целия си живот, като откупувал хора от робство и дарявал свободата им, защитавал онеправданите и мъстял на злодеите. Починал на 6 декември 345 година. Именно на тази дата паметта му се почита и до днес от Християнската църква. За разлика от повечето свои събратя светци, Николай умрял в почит и признание на преклонна възраст, изпитвайки удовлетворението да даряваш, без нищо да очакваш от това.
Любопитна историческа подробност е, че през 1099 г. мощите му са откраднати от италиански моряци от храма в Мира и са пренесени в гр. Бари, Италия, където се пазят и до днес. По-късно частици от тези мощи са дарявани от Римокатолическата църква на различни православни църкви. Такава частица се пази и почита и в храмовете „Св. Николай” в София и Созопол.
По традиция на празника цялото семейство се събира на богато приготвена трапеза, която не се вдига през целия ден. Празнуват всички християнски семейства, а ако има именник, рибар или моряк в къщата – празникът е двоен.
На трапезата
Понеже е време на Коледни пости, на празничната никулденска трапеза има риба, основно шаран, както и разнообразни постни ястия като сърми и чушки пълнени с ориз, боб, варена царевица, жито и други.
На този ден ястията с шаран не са обикновени. Те са ритуал, един вид жертвоприношение към светеца и надежда за радост и добруване, благодарност за закрилата в премеждия, молитва за берекет и здраве. Традиционно се прави рибник – шаран, приготвен в тесто и пълнен с ориз, стафиди и ядки. Подготвят се и много други рибни ястия, характерни за различните региони на страната. Пекат се и обредни хлябове, които заедно с рибника трябва да бъдат осветени в църква или вкъщи, а късове от тях се раздават на близки и съседи.
Именниците
На Никулден се канят роднини и приятели, а именниците посрещат своите гости с тежка трапеза. Празненствата продължават до ранни зори. Имен ден празнуват всички с имена Никола, Николай, Кольо, Николина, Николета и техни производни.