Членовете на УС на НЛРС-СЛРБ са се обединили около решението да инициират промени в плана за обучение и изпитите за млади ловци.
Това обяви по време на Националното съвещание на НЛРС-СЛРБ Емил Ангелов, дългогодишен ръководител, настоящ служител на служба КОС и член на УС на НЛРС-СЛРБ.
Безопасността по време на лов и превантивните мерки за намаляване на инцидентите бяха обект на активни дискусии по време на Националното съвещание на НЛРС-СЛРБ, което се проведе в края на февруари в Пловдив. Както знаем, в статистиката ловен сезон 2024/2025 г. ще бъде запомнен като най-черния в новата ни история от гледна точка броя и тежестта на възникналите по време на лов инциденти.
В тази връзка, по време на Националното съвещание Емил Ангелов, представи анализ на МВР относно най-честите причини за ловни инциденти. На първо място остава стрелбата по неясно видима цел или такава, която може да предизвика отклонения. На второ място идва слабото познаване на устройството на оръжието и балистиката на снаряда. На трето място е употребата на алкохол. Впечатление прави и ръстът на инцидентите с самонараняване, което дава знак, че много от ловците познават слабо ловното си оръжие. „За толкова години откакто съм в системата, не сме имали „такова чудо“ – обобщи емоционално фактите от статистиката той. – Ако не вземем навременни мерки, тенденцията за ръст на инцидентите ще продължи.“
Емил Ангелов заяви още, че с членовете на УС на НЛРС- СЛРБ са се обединили около решението да инициират промени в плана за обучение и изпитите за млади ловци.
„Личното ми мнение като специалист е, че часовете по оръжезнание и практика трябва да се увеличат поне два пъти – подчерта той. Ангелов допълни, че ако въвеждането на електронните изпити преди две години е било крачка напред, сега е време и за следващата крачка – актуализация на учебната програма с цел повишаване на практическите знания и умения на новите ловци, а оттам – и на безопасността по време на лов.“ Той изрази увереност, че инициативата на НЛРС-СЛРБ ще бъде подкрепена и от ИАГ и МЗХ. Уточни също, че всички, инициирани от Националната организация предложения, ще бъдат представени за обсъждане най-напред пред членовете й.
С мнения и коментари по темата се включиха и представители на различни сдружения от страната. Мнозинството от тях подкрепиха идеята за актуализация на учебните планове.
„Трябва да сме наясно, че ловци вече стават хора, които нямат представа от балистика – коментира Ангел Мусиевски от ЛРС-Пазарджик.- Те не знаят какво значи поразяващо действие на куршума, нито обойна сила, а трябва да наблягаме именно на това, не на паничките. Необходима е практика и ходене на стрелбища. Да се завишат часовете за практическа подготовка.“
Ръководителят на ЛРС-Нова Загора Красимир Богданов изрази мнение, че съществена причина за ръста на инцидентите по време на лов е и формалното провеждане на инструктажите на много места. „Гостувам постоянно на различни дружинки в страната – сподели опита си той. – Инструктажът на много места се състои от три основни фрази: „Слагайте оранжеви шапки, пазете се, не напускайте местата“. Само че ако старите ловци ги разбират, за някой млад ловец, който е на терен от миналата година, думите „Пазете се“ не означават нищо конкретно. За предстоящия сезон в ЛРС-Нова Загора имаме намерение да разработим подробни образци на инструктажи, които да предоставим на нашите членове.“
„Експертите на НЛРС-СЛРБ вече са подготвили подобни образци за инструктажи в „Наръчника за безопасност по време на лов и за безопасно боравене с огнестрелно оръжие“, който Националната организация изработи и подготвя за печат – информира в отговор председателят на УС на НЛРС- СЛРБ инж. Васил Василев. – До няколко седмици наръчникът ще стигне до всяка дружина от сдруженията. Тогава и вие може да прецените дали искате да доразвиете инструктажите, подготвени в него.“
Инж. Василев коментира още, че по отношение на безопасността е изключително важно да се внимава в подбора на ловци, предлагани за ръководители на ловния излет. Те трябва да са взискателни както при провеждане на инструктажите, така и при проследяване на дисциплината на терен. При необходимост без колебание трябва да отстраняват от участие ловците, които по един или друг начин нарушават правилата за безопасност на излета.
В подкрепа на нуждата от промяна на учебната програма за подготовка на ловци, инж. Василев изтъкна и факта, че от почти две десетилетия в България не съществува наборна военна служба. На практика, това лишава младите хора, присъединяващи се към ловните редици, от възможността да имат навици за боравене с огнестрелно оръжие. Вместо това, те идват без достатъчна подготовка, но често с прекомерно самочувствие и негативните резултати не закъсняват. „Недопустимо е, че след този ловен сезон четирима души в разцвета на силите си вече не са със семействата си. – обобщи Васил Василев. – Ние, като стопанисващи дивеча, трябва да сме максимално критични към подобни тенденции.
Именно поради тази причина Националната организация подготвя и издаването на споменатия по-горе наръчник. Той има образователна цел и ще позволи на ловците да се запознаят с важно съдържание, което не се припокрива с образователната програма в момента.
Наръчникът съдържа важни указания за безопасно ловуване на различни терени, с различни видове оръжия и на различни видове дивеч. Примерните инструктажи в края му ще могат да бъдат изтегляни чрез QR код и като файлове и от сайта на НЛРС-СЛРБ. По два екземпляра от наръчника ще достигнат напълно безплатно до всяка ловна дружинка от сдруженията членове. Отделно, наръчникът ще може да бъде закупуван на символична стойност и от кандидат-ловците, заедно с останалите помагала за подготовка.
Излизането на наръчника се очаква до края на март 2025 г., като точната дата ще бъде допълнително анонсирана от медиите на НЛРС-СЛРБ.
Христина СИМЕОНОВА