Специализираната лаборатория е изградена по проект на Норвежката Програма BG02 „Интегрирано управление на морските и вътрешните води“ във Факултета по фармация на Медицински университет – Варна.
Общата стойност на проекта е 389 592 лева. Министерството на околната среда и водите е оператор на програмата. Ръководителят на проекта е проф. Мона Станчева. Това съобщи пресцентърът на Министерството на околната среда и водите.
Чрез проекта „Повишаване капацитета на „Лабораторията по химия на храни и околна среда“ в Медицински университет – Варна и превръщането й в специализирана лаборатория за изследване на морски и сладководни ресурси и аквакултури“ ще бъдат обхванати цялата българска крайбрежната зона на Черно море, р. Дунав и вътрешните сладководни басейни.
Оборудваната с два нови апарата лаборатория е изследвала пробно различни видове морски и сладководни риби за замърсяване с арсен, манган, мед, цинк, желязо и други метали.
Определен е рискът, свързан с консумацията на тези риби, като откритите концентрации са в пъти под допустимите норми за химическо замърсяване на водите.
Предвидено е и изграждането на Център за трансфер на знания и иновации.