140 години организирано ловно движение
Търсене
Close this search box.
НЛРС "Съюз на ловците и риболовците в България" 140 години организирано ловно движение
Търсене
Close this search box.

Нови данни за планинския кеклик, подготвя се план за действие за вида

данни планинския кеклик

След продължили близо две години теренни проучвания при­ключи работата по актуализация на данните за разпростране­нието и числеността на популацията на една от най-потайните птици в нашата орнитофауна – планинския кеклик.

Бяха извършени проучвания в две направления: събиране на информация за районите на зимуване чрез използване на фоторегистратори и събиране на информация за разпростра­нението и числеността на размножаващите се птици. Първа­та дейност се изпълняваше от НЛРС-СЛРБ, а втората от СНЦ „Зелени Балкани-Стара Загора“ след спечелена обществена поръчка.

Данните са обобщени в доклад, който трябва да послужи по проект BG 16М1ОР002-3.020 на Оперативна програма „Околна среда“ на ЕС (2014-2020) „Изготвяне на План за действие за вида планински кеклик (Alectoris graeca graeca, Меisner,1804)“, чийто бенефициент е Национално ловно-рибарско сдружение „Съюз на ловците и риболовците в България“.

Какво може да се каже на този етап от проекта? Предвари­телните резултати сочат, че на поставените фотокапани в 17 точки не са регистрирани зимуващи птици от вида, но има за­белязани индивиди при обслужване на устройствата.

Размножителните територии на планинския кеклик се про­следяваха на територията на 126 квадрата, всеки с площ от 100 кв. км. Търсенето ставаше по нарочна методика, одобрена от МОСВ, а именно – чрез движение по маршрути с дължина 2-3 километра в подходящи за вида местообитания. За да се уве­личи вероятността от среща с птицата при търсенето се въз­произвеждаше звук на токуващ мъжки в очакване на насрещен отговор. За времето на двата полеви сезона в изследваните квадрати са регистрирани 34 срещи с вида (в 24 от квадратите) и на четири места извън тях.

Малкият брой констатирани екземпляри, съотнесен към значителната проучена площ говори за малката численост на вида. Но макар и малоброен, планинският кеклик се среща във всички високопланински райони на страната.

РЕКЛАМА

Facebook
Twitter
LinkedIn

Сходни публикации

Реклама

ЛОГО - СЛРБ