Учени установиха, че хората и близките до тях примати са изложени на най-висок риск. Новото проучване помага да се разбере кои популации са най-застрашени от вируса и как се разпространява от животните към хора.
Международен екип учени използва геномния анализ, за да сравни основния клетъчен рецептор за вируса при хората – ангиотензин конвертиращ ензим-2 или ACE2 – при 410 различни видове гръбначни животни, включително птици, риби, земноводни, влечуги и бозайници. Подробности са публикувани в списанието Proceedings of the National Academy of Sciences.
Ангиотензин-конвертиращият ензим 2 (ACE2) служи като рецептор за SARS-CoV-2 при хората – благодарение на него вирусът навлиза в клетките на организма. АСЕ2 обикновено се намира в много различни видове клетки и тъкани, включително епителни клетки в носа, устата и белите дробове. При хората 25 аминокиселини на протеина АСЕ2 са необходими за вируса, за да се свърже и да влезе в клетките.
Изследователите използват тези 25 аминокиселинни последователности на протеина ACE2 и моделират неговата прогнозна протеинова структура заедно с шиповия протеин SARS-CoV-2, за да оценят колко от тези аминокиселини са открити в ACE2 протеина на различните видове.
„Животните, които имат всичките 25 аминокиселини, отговарящи на човешкия протеин, се прогнозира, че са с най-висок риск от заразяване с SARS-CoV-2 чрез ACE2“, отбелязва Джоана Дамас (Joana Damas), водещ автор на статията и докторант в Калифорнийския университет, Дейвис. Рискът намалява, колкото повече се различават 25 аминокиселинни последователности на протеина ACE2 от тези на хората.
Групата с най-висок риск включва 18 вида примати, включително хората.
Втората група на животните включва гризачи, морски животни, елени и лемури.
Селскостопанските животни и котките са с умерена вероятност да се разболеят, докато прасетата, конете, кучетата и някои други домашни животни са по-малко склонни да се разболеят.
При торбестите, влечугите, земноводните и птиците заплахата от заразяване клони към нула.
„Получените от нас данни са важни при определянето на популациите на животните, върху които SARS-CoV-2 може да нанесе най-голяма вреда“, добавя Харис Левин (Harris Lewin), водещ автор на изследването и професор от Калифорнийския университет, Дейвис.
Предполага се, че няколко критично застрашени вида примати, като западната равнинна горила (Gorilla gorilla gorilla), суматранският орангутан (Pongo abelii) и северният белобуз гибон (Nomascus leucogenys) са изложени на много висок риск от заразяване с SARS-CoV-2 чрез своя ACE2 рецептор.
Други животни, които са поставени под висок риск, са морските бозайници, като сиви китове и афалини делфини с шипове, както и китайските хамстери. В документираните случаи на инфекция на SARS-COV-2 при норка, котки, кучета, хамстери, лъвове и тигри, вирусът може да използва ACE2 рецептори или рецептори, различни от ACE2, за да получи достъп до клетките – гостоприемници. По-ниската склонност към свързване може да се превърне в по-ниска склонност към инфекция или по-ниска способност за разпространение на инфекцията в животното или между животните.
Съществува потенциал, както за животните да се заразят с новия коронавирус от хората, така и обратно. Нещо повече – учените откриват, че заплахата от инфекция е пряко свързана със способността за предаване на вируса на други популации – колкото по-висок е рискът, толкова по-вероятно е животното да може да разпространи SARS-CoV-2.
Авторите предупреждават, че проучването все пак трябва да бъде потвърдено експериментално – дотогава не може да се счита за абсолютно точно. Резултатите обаче значително разширяват списъка с потенциални междинни гостоприемници и идентифицират много видове, които могат да бъдат изложени на риск от инфекция на SARS-CoV-2 чрез ACE2 рецепторите. В бъдеще това ще помогне да се определи от кои видове могат да предават коронавируси на хората.