„ИЗПРАТИ СИГНАЛ” е новата платформа на сайта SLRB.BG, където можете да ни информирате за посегателства върху дивеча и бракониерство
За 15 години българският ловец е инвестирал 20 млн. лв. за разсеването на повече от 2 млн. птици. Пернат дивеч, произведен, отгледан и обогатил българската природа, но често в отровени, изпепелени или без време дисковани полски земи. Интензивното земеделие разрушава естествените местообитания на дивеча, а заради хвърляните отрови от препарати за растителна защита руши богатото ни иначе биоразнообразие. Ловците продължават упорито да инвестират собствените си средства, усилия и труд за поддържане на стабилни популации от фазан, яребица, тракийски кеклик, полудива патица, див заек и елен лопатар. С тази статия сайтът SLRB.BG прави равносметка за последните 15 години и задава въпроса – напразни ли са усилията на ловната общност?
ЛРС-Попово: Агресивното земеделие проваля птичия лов
През 2003 г. Националното ловно-рибарско сдружение разработи и реализира на практика “Националната програма за устойчиво развитие на дивечовите запаси в системата на НЛРС – СЛРБ, чрез разселване на дивеч“. От 2004 г. до 2012г. програмата приоритетно бе насочена към осигуряване на фермено произведени птици за разселване в природата, а от 2013г. и към осигуряване на едър дивеч за разселване. От повече от година по програмата се осигурява и фермено произведен заек за разселване.
Средногодишно в ловностопанските райони на сдруженията, ловците разселват около 150 хил. птици и 150 елени лопатари. Птиците се отглеждат в стопанствата на Националната организация „Диана“ – гр. Ямбол, „Дрян“ – гр. Плевен, „Дунав“ – гр. Русе, „Дъбника“ – гр. Враца, „ Марица“ – гр. Костенец, „Панега“ – гр. Луковит, „Сините камъни“ – гр. Сливен и производствено стопанство в състава на ЛРС – гр. Благоевград, а след като се вземат от ловно-рибарските сдружения те се доотглеждат във адаптационни волиери.
Ръководителят на ЛРС-Видин Илия Георгиев:
„Като цяло положението с развитото земеделие и последиците от третирането с химия на обработваемите земи е тревожно и носи само несгоди за ловците. Защото дивеч няма как да се застои в такива ниви. Това е проблем не само при видинчани, жалват се и на много други места в страната. Очевидно губим тази символична битка с едрите земеделци, които си гледат своя интерес и не са склонни да се съобразяват с желанията на ловната общност.”
Програмата функционира вече 15 г. и за този период в ловните полета са разселени над 2 милиона птици от видовете фазан, яребица, тракийски кеклик и полудива патица. Разселени са над 500 бр. фермено произведени зайци. Само за изминалата година са разселени 73 000 ловни фазана, 14 412 колхидски фазана, 4374 келкика, 31 112 полудиви патици и 24 449 яребици, но въпреки това все повече ловци ни сигнализират за открити отровени животни.
Ръководителят на ЛРС-Враца Стоян Стоянов:
„Поради занижен контрол у нас се внасят и използват нерегламентирани препарати за растителна защита, а пустеещи площи почти не останаха. За разлика от Европа, където се дават средства за необработваеми терени, нашите арендатори получават субсидии само за земите, които обработват. Това ги стимулира да разорават всичко, без значение дали ще произведат продукция от парчето земя, или не. Чак сега у нас се обмисля закон, който да ограничи до 20 000 дка площта за получаване на субсидии, но мисля, че е много късно за тази мярка.”
Изключително важно е всички ние да реагираме при откриването на намерено отровено или изгоряло животно, да изпратим трупа за изследване, както и да подадем сигнал до Съюза. Това може да стане през платформата за подаване на сигнали на интернет страницата SLRB.BG, като задължително условие е да бъдат прикачени снимка или видео. Екипът ни ще събира и проверява всички постъпили сигнали и ще проследи развитието им.