Доц. Виолин Райков, от Института по океанология към БАН, изнесе пред медиите интересни данни за актуалните рибни ресурси в Черно море. Те са събрани при поредната експедиция по нашето крайбрежие, проведена с цел изследване на биоразнообразието. Такива проучвания се правят два пъти годишно и са по договор с ИАРА по изпълнение на оперативна програма.
Важно е да се отбележи, че проучванията са проведени по целия български бряг от Дуранкулак до Царево, на различни дълбочини от 15 до 100 метра, където са концентрирани рибните ресурси. Като цяло запасите от риба са добри. Стабилно присъствие се наблюдава при местните видове – трицона, меджит, барбуна. Даже при барбуната са регистрирани 5-6 хиляди тона, което позволява устойчив риболов. Наличието на голяма биомаса от дребни риби е добра предпоставка за прииждане и на повече „мигранти“ през Босфора от съседните морета. Даже вече се наблюдават пасажи със сафрид, появили са се малките на паламуда, идва чернокоп.
По време на изследването учените са преброили общо 17 вида риби по нашето крайбрежие – някои местни, други мигриращи. Не всички обаче са в такива количества, че да стават за активен риболов. Те са просто част от биоразнообразието. В общата бройка са включени морски игли и морски кончета, макар че мнозина не ги броят за риби.
Запасите от риба тон в световен мащаб се възстановяват
Притеснително е драстичното свиване на популацията на акулата. Единственият обитател на вида при нас е черноморската акула и в миналото числеността й е била висока. Вероятно заради прекомерен и нерегламентиран улов от всички прилежащи страни, сега много намаля. Очевидно трябва да се отиде към регулация на този риболов.
При делфините положението е относително стабилно. Те не са застрашени, понеже се защитават от много конвенции за биоразнообразие. Има и от трите вида, обитаващи Черно море. Проблемът е, че се заплитат в мрежи и заради това се давят. Но тези китоподобни умират от най- различни болести. Обикновено се обвиняват рибарите, но не само мрежите са причина за смъртни случаи при тях.