ЛРС „Руй“ в Трън обмисля спешни мерки за ограничаване популацията на вълка, чакала, лисицата и др. Много от ловните полета попадат в „Натура 2000“. Твърде голям е броят на вълци, диви котки и друг хищен дивеч в района. Почти няма ловен излет, където ловци от сдружението да не са се сблъскали с вълк, да не са срещали трупове на разкъсани сърни, диви свине и др. През миналия сезон са отстреляни 5 вълка, 49 лисици и 25 чакала. Този сезон под мерника на ловците са паднали досега 2 вълка, 7 чакала и 15 лисици.
Дивата котка е защитен вид, който не трябва да се стреля, въпреки че популацията й в Трънско нараства, отбеляза председателят на сдружението Иван Искренов. Трънските ловци отчитат увеличаване на популацията на заека. „За да превърнем този процес в устойчива тенденция, е необходимо да подобрим работата си за регулиране на хищния дивеч. Да не го измерваме само с вълка, а да обявим война на лисиците, чакали, скитащите кучета из ловните райони“, призовават от ЛРС „Руй“. Ловците подчертават, че не са против запазване на дивата природа. Те обаче ще акцентират върху разработването на специална програма, обоснована на научните достижения, базирана на ЗЛОД за неговото приложение за ограничаване популацията на хищния дивеч. Отстреляните хищници са сравнително малко спрямо броя им на територията на сдружението, отчитат ловците.
Андрей Слабаков пред SLRB.BG: “Пиленцата не ядат олово”
Трънчани ще наблегнат и на повишаване на стрелковата подготовка на ловците. Това особено е важно за младите и неопитни ловци. Все още някои си позволяват да употребяват сачми 13/0, което е забранено, алармират от сдружението.
Според Иван Искренов опитите за справяне с хищниците в момента са епизодични и не постигат желания резултат. От сдружението споделят, че не липсва интерес, дори има натиск на ловци за борба с хищния дивеч, особено извън ловния сезон. Обмисля се въвеждането на норма към тези, които получават бележки за хищници.
Ася АСЕНОВА