Валери КОВАЧЕВ
Организационното и финансовото състояние на Ловно-рибарското сдружение в Кърджали е добро. Последният ловен сезон е успешен. Не са допуснати никакви инциденти, посочи на годишното отчетно събрание председателят на сдружението инж. Васил Дончев. През сезон 2017/2018 г. са отстреляни 366 диви прасета, докато през сезон 2016/2017 г. са били 250, а през сезон 2015/2016 г. – 127. Няма дружина, която да не изпълнява ловностопанските си мероприятия в срок. Изразходвани са над 50 тона царевица за подхранване на дивеча. На територията на три дружини са разселени 27 елени лопатари. За последните четири години общо на територията на сдружението са пуснати 137 животни от този вид. Увеличава се популацията на благороден елен. Ловците се убедиха, че когато се грижат за дивеча, има добра слука.
Васил Дончев не спести и проблемите. На първо място постави бракониерството. Не скри, че има и ловци, които по време на групов лов на дива свиня си позволяват да стрелят и по друг дивеч. Обезпокоително е, че на територията на сдружението навлизат и бракониери от съседната Хасковска област.
Бракониерството в риболова е още по-голям проблем. И актовете не помагат. Има бракониер, на който са наложени 60 хил. лв. глоби, и пак не се спира. От тях нищо не е платил, каза Васил Дончев. Кольо Ангелов предложи да се инициират законодателни промени, да се забрани производството и продажбата на хрилни мрежи, които се използват основно от бракониерите.
Председателят на сдружението би тревога, че се увеличават хищниците, а сред ловците я няма тази страст, с която ловуват на дива свиня. Скитащите кучета са по-голям бич за дивеча от лисиците и чакалите, стана ясно на събранието.
Ловците в кърджалийското сдружение са притеснени, че от 1 октомври в лабораторията към Областната дирекция по безопасност на храните няма да се изследват за трихинелоза отстреляните диви прасета. Пробите трябва да се носят в Пловдив. За решаване на проблема от сдружението търсят съдействие от областния управител Никола Чанев и на председателя на Народното събрание Цвета Караянчева. Секретарят на сдружението Димитър Чорбаджийски предложи въпросът за лабораторията да бъде поставен на общото събрание на Националното ловно-рибарско сдружение „Съюз на ловците и риболовците” в България”, защото той не касае само колегите от Кърджали. Ловците искат лабораторията в Кърджали да бъде акредитирана и да продължи да работи. Чуха се гласове за протест пред Българската агенция по безопасност на храните в София, на който да бъде поискано във всички областни градове лаборатории, в които се изследват диви прасета за трихинелоза, да работят.
„Мисля, че няма нужда да чакаме общото събрание, трябва да се реагира бързо. Ще ви дам още един аргумент. Тук не се засегна темата за африканската чума по дивите свине. Това е една болест, която рано или късно ще навлезе в България. В Ловно-рибарския съюз подготвяме писмо до Българската агенция по безопасност на храните, с което ще поискаме безплатно да се изследват отстреляните диви свине за трихинелоза, за да могат да бъдат стимулирани ловците да предават проби в акредитирани лаборатории предвид и превенцията за наличие на предпоставки за зараза с африканска чума. Държавата изисква от ловците да предават проби за африканска чума”, каза главният секретар на НЛРС- СЛРБ Даниел Тошков, който беше гост на събранието.
Събранието реши да бъде вдигнат членският внос за 2019 г. с 5 лева. За делегати на общото събрание на НЛРС-СЛРБ бяха избрани Васил Дончев, Мехмед Хайрула, Димитър Чорбаджийски и Господин Калоянов.